Zmarł wybitny kardiochirurg dziecięcy - prof. Jarosław Stodulski

W wieku 84 lat zmarł prof. Jarosław Stodulski, wybitny kardiochirurg dziecięcy i twórca Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

– Profesor Stodulski był osobą może mało popularną, bo nie miał tzw. parcia na ekran, ale niezwykle zasłużoną dla polskiej kardiochirurgii – powiedział doc. dr hab. Piotr Burczyński, zastępca Kierownika Kliniki Kardiochirurgii CZD.

Jak dodał, prywatnie prof. Stodulski był człowiekiem niesłychanie prawym, uczciwym, ciepłym i przyjaźnie nastawionym do ludzi.

– W stanie wojennym swoją osobą zagwarantował, że wrócę z zagranicznego wyjazdu. Dzięki temu mogłem wyjechać do Liverpoolu, co w tamtych czasach nie każdy był to w stanie zrobić – wspominał doc. Burczyński

Prof. Stodulski w 1951 roku ukończył Akademię Medyczną w Warszawie i rozpoczął pracę w nowej Klinice Chirurgii Dziecięcej przy ul. Litewskiej. Doktoryzował się w roku 1961 na Wydziale Lekarskim, a habilitację obronił w Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie w 1973 r. Tytuł profesora uzyskał w roku 1990.

Jako pierwszy w Polsce kardiochirurg zastosował tzw. głęboką hipotermię w leczeniu okienka aortalno-płucnego. W Polsce był pionierem w leczeniu wady wrodzonej serca pod postacią przełożenia wielkich naczyń. Stworzył od podstaw Klinikę Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka. Kierował nią w latach 1978 - 1997, między 1996 a 1998 rokiem był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu IPCZD. Był również członkiem założycielem Klubu Kardiochirurgów Polskich.

– Zawsze powtarzał, że ręce kardiochirurga, które leczą i dotykają serca bezbronnego dziecka muszą być niesłychanie czyste – powiedział doc. Burczyński.

Prof. Stodulski pozostawił po sobie wielu doktorantów, w tym dwóch profesorów. Był autorem ponad 100 prac naukowych. Odznaczono go wieloma nagrodami i odznaczeniami: Nagrodą Ministra Zdrowia, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH