Zielonogórskie Stowarzyszenie Dalej Razem pomaga osobom z autyzmem. Jednak ich możliwości ogranicza brak lokalu. Ten, którym dysponują ma 40 m kw.

Stowarzyszenie Dalej Razem zorganizowało spotkanie, na którym propagowało wiedzę na temat autyzmu oraz problemów, z którymi borykają się chorzy i ich rodziny.

W województwie lubuskim jest około 500 osób dorosłych dotkniętych autyzmem. Stowarzyszenie chce, żeby takie osoby mogły samodzielnie funkcjonować. Usamodzielnienie tych osób wymaga otwarcia szkoły. Szkoła taka z powodzeniem funkcjonuje np. w Gorzowie Wielkopolskim. Tamtejsze stowarzyszenie jednak dysponuje lokalem o pow. 500 m kw. Znacznie gorzej jest w Zielonej Górze.

– Rozwinięcie działalności edukacyjnej ogranicza brak odpowiedniego lokalu – twierdzi Sebastian Cycuła, prezes zielonogórskiego stowarzyszenia, pod którego opieką pozostaje ponad 70 osób z autyzmem. – Skutkiem braków lokalowych jest ograniczenie zajęć.

Zielonogórzanie pracują z 70 osobami, ale są w stanie zapewnić im jedną godzinę zajęć tygodniowo. Gorzowski ośrodek, pracujący z 54 wychowankami, jest w stanie zapewnić co najmniej sześć godzin dziennie specjalnych zajęć dla dzieci z autyzmem.

Ewa Przybylska – dyrektor Specjalnego Dziennego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego, Terapeutyczno-Szkolnego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gorzowie mówi, że dzieci z autyzmem, korzystające z ośrodka uczestniczą w indywidualnych zajęciach ze swoimi terapeutami. Ośrodek eksperymentuje też z zajęciami w 2-3-osobowych grupach. Praca ośrodka nie ogranicza się do zajęć terapeutycznych. Dzieci młodsze biorą również udział w wyjazdach integracyjnych i specjalnych przedstawieniach teatralnych, a starsze w pojedynczych zajęciach integracyjnych w szkołach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH