Zagraniczni korespondenci: Polacy zareagowali wyjątkowo na tragedię Tłumy na Krakowskim Przedmieściu po katastrofie prezydenckiego samolotu.

Szacunek i podziw budzi godność, z jaką Polacy przeżywają żałobę narodową

– Pracuję już dosyć długo jako zagraniczny korespondent i miałem relacje z miejsc wielu tragicznych wydarzeń, takich jak zamach terrorystyczny na World Trade Center, tsunami w Tajlandii czy wojna w Iraku. Bardzo ciężko jest porównywać nastroje ludzi i tamte reakcje z atmosferą panująca obecnie w Polsce. Wydaje mi się, że rozmiar współczucia widoczny obecnie w Polsce jest większy niż to, co do tej pory widziałem gdziekolwiek indziej – mówi Steffen Schwarzkopf z niemieckiej telewizji informacyjnej N24.

– Obecną reakcję można nieco porównywać do nastrojów po zamachach na World Trade Center w Nowym Jorku. Wtedy również całe miasto było dotknięte tragedią i przygnębienie było wszędzie widoczne. Co jest jednak niesamowite obecnie w Polsce to fakt, że minął już tydzień, a wciąż jeszcze przybywają tysiące ludzi, którzy czekają w bardzo długich kolejkach, aby oddać cześć ofiarom. Wiem, że często przybywają z dalekich zakątków kraju. Teraz czekają cierpliwie, nierzadko w złej pogodzie. Tworzy to bardzo niezwykłą atmosferę – dodaje Steffen Schwarzkopf.

– Relacjonowałem wiele istotnych wydarzeń. I wszystkie miały swoją specyfikę. Wydarzenia, które można porównywać do obecnej sytuacji w Polsce, to zapewne śmierć papieża Jana Pawła II. Byłem wtedy w Watykanie i rzeczywiście atmosfera i sceneria były wtedy nieco podobne. Podobieństwo polega nie tylko na odczuciu głębokiego smutku. I wtedy, i teraz ludzie mieli poczucie dokonującej się wewnętrznej odnowy – uważa Frederik Pleitgen, korespondent telewizji CNN.

– Na pewno nie zapomnę widoku tysięcy świeczek i zniczy na warszawskich ulicach. Nigdy nie widziałam czegoś podobnego. Po śmieci papieża byłam w Krakowie i rzeczywiście atmosfera była podobna, jednak liczba osób gromadzących się w Warszawie oraz fakt, że trwa to już tak długo sprawiają, że obecna sytuacja jest wyjątkowa – dodaje Nuria Alvarez z hiszpańskiej Antena 3.

Inni korespondenci również podkreślają wytrwałość i godność, z jaką Polacy przeżywają żałobę narodową.

– Niewiarygodne jest to, że od tragedii minęło już wiele dni, a tutaj wciąż jeszcze setki ludzi czekają w kolejkach do Pałacu Prezydenckiego i gromadzą się przy Krakowskim Przedmieściu. Imponujące jest również to, że ludzie są bardzo dobrze zorganizowani, nikt nie stara się przeciskać, wszyscy cierpliwie czekają na swoją kolej pomimo tego, że trwa to bardzo długo i często odbywa się przy złej pogodzie. Widzę w zachowaniu ludzi wiele godności – zauważa Raluca Lunculescu, korespondentka rumuńskiej Realitatea TV.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH