Zagłębie: w Sosnowcu powstanie Rada Seniorek i Seniorów

Licząca ok. 20 osób Rada Seniorek i Seniorów powstanie przy prezydencie Sosnowca. Ma decydować o sprawach dotyczących osób starszych. Jej członkami będą mogły zostać osoby po 60. roku życia. Pracę mają rozpocząć w listopadzie - poinformowano w środę (16 października) w urzędzie miasta.

 Pomysłodawcą utworzenia Rady Seniorek i Seniorów jest Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Sosnowca, które realizuje na terenie miasta projekt "Seniorzy decydują" mający zaangażować osoby starsze w życie publiczne miasta. Partnerem projektu jest Sosnowieckie Centrum Organizacji Pozarządowych - referat w Urzędzie Miejskim.

Członkowie Rady - jak poinformowała PAP kierownik Sosnowieckiego Centrum Organizacji Pozarządowych Paulina Adamus - swe funkcje będą pełnić społecznie, a ich praca będzie polegała m.in. na opiniowaniu lokalnych rozwiązań prawnych związanych z zapobieganiem i przełamywaniem marginalizacji ludzi starszych, profilaktyką i promocją zdrowia.

Zajmą się też sprawami dotyczącymi przełamywania stereotypów nt. seniorów oraz dostępu do edukacji i kultury. Rada będzie organem opiniodawczym i doradczym, funkcjonującym przy prezydencie miasta.

Powołanie do życia Rady Seniorek i Seniorów, może - według stowarzyszenia - znacznie poprawić sytuację osób starszych w Sosnowcu, które jest jednym z najszybciej "starzejących się" miast w woj. śląskim.

Jak wynika z danych wydziału ewidencji miasta z 2012 r, na które powołuje się stowarzyszenie, osoby powyżej 60. roku życia stanowią 25 proc. mieszkańców. Według stowarzyszenia, jest to jednocześnie najmniej aktywna grupa osób. "Dzięki Radzie głos seniorów będzie bardziej słyszalny" - powiedziała PAP Katarzyna Głuc ze stowarzyszenia.

O miejsce w Radzie będzie mógł starać się każdy mieszkaniec Sosnowca, który ukończył 60 lat oraz przedstawi rekomendację np. organizacji pozarządowej działającej w mieście na rzecz seniorów. Tworzyć ją mogą seniorzy reprezentujący różne środowiska, w tym m.in. słuchacze z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, osoby z dziennych domów pomocy społecznej, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się sprawami seniorów. Swych przedstawicieli mają mieć również prezydent miasta oraz rada miejska.

- Ostateczna decyzja co do składu Rady (ok. 20 osób) będzie należała do prezydenta miasta - poinformowała Głuc.

Czytaj też: Już czas na politykę senioralną

Projekt zarządzenia powołującego Radę ma być rozpatrywany w przyszłym tygodniu. Kolejnym etapem będzie rekrutacja członków. Pierwsze prace Rada ma rozpocząć w listopadzie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH