Zadbali o rozwój i zabawę chorych dzieci

Edukacyjne Wyspy Orange, wyposażone m.in. w gry, programy do nauki i bajki do słuchania udostępniono małym pacjentom w drugiej połowie maja na oddziałach dziecięcych w 15 szpitalach w całym kraju. Dzięki nim chore dzieci będą mogły ciekawie i twórczo spędzać czas.

Nowy projekt Fundacji Orange jest odpowiedzią na brak zróżnicowanej i zaplanowanej organizacji czasu wolnego dla dzieci przebywających w polskich szpitalach. Z badań przeprowadzonych w 2009 r. przez Pentor Research International wynika, że jest to główna przyczyna poczucia samotności u małych pacjentów.

Najczęstszą formą dostępnej rozrywki jest oglądanie telewizji, inne, jak gry czy zabawy w świetlicy, spacery czy występy teatralne, występują w szpitalach w niewielkiej skali i raczej okazjonalnie. Tymczasem psychologowie zwracają uwagę, że naturalne potrzeby dzieci, jakimi obok stałego kontaktu z rodzicami są rozwój i zabawa, nie gasną nawet w czasie pobytu w szpitalu.

- Edukacyjne Wyspy Orange niosą ze sobą wiele pozytywnych aspektów dla rozwoju dziecka przebywającego w szpitalu. W moim przekonaniu kluczowa jest tu możliwość odwrócenia uwagi małych pacjentów od szpitalnej, często trudnej rzeczywistości - komentuje Anna Gryczewska, psycholog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, w którym otwarto jedno z multimedialnych stanowisk.

Według niej interaktywne zabawy dodatkowo stymulują funkcjonowanie poznawcze dzieci w zakresie koncentracji uwagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci oraz logicznego myślenia, przy okazji pobudzając wyobraźnię i kreatywność.

Każde stanowisko edukacyjne składa się zamontowanego na ścianie płaskiego ekranu dotykowego ze zintegrowanym systemem centralnym (co oznacza, że brak jest komputera w postaci tradycyjnego "pudła"). Jest wyposażone w gry i programy edukacyjne oraz materiały multimedialne, które umożliwiają dobrą zabawę, a także rozwój różnych umiejętności, np. pamięci, koncentracji, zdolności przewidywania i kojarzenia. Korzystając ze stanowiska dzieci mogą też posłuchać bajek czytanych przez znanych polskich aktorów.

Wszystkie udostępniane materiały przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Przewodnikami po dostępnych funkcjach są ilustrowani bohaterowie: Franek i Ola.

W zależności od możliwości danej placówki, stanowiska będą także podłączone do internetu. Dzięki temu, w przerwach między zabiegami mali pacjenci będą mogli w bezpieczny sposób korzystać z sieci, uczyć się języka francuskiego, wysłać wiadomość drogą mailową oraz kontaktować się z rodziną czy kolegami przy pomocy komunikatorów online.

Fundacja Orange zapowiada, że w miarę rozwoju programu kolejne Wyspy Edukacyjne będą sukcesywnie instalowane w następnych szpitalach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH