Zabrze: piąty dziecięcy oddział wyremontowany przez Iskierkę

Remont i doposażanie oddziału neurochirurgii dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zakończyła we wtorek (31 lipca) Fundacja Iskierka. To piąty oddział w regionie, w którym Fundacja włączyła się w projekt poprawy warunków leczenia małych pacjentów.

Wyremontowany oddział wykonuje operacje obejmujące pełny zakres neurochirurgii dziecięcej, m.in. operacje nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.

Zmodernizowano też i przebudowano dwie izolatki, zreorganizowano salę pozabiegową, przerobiono i doposażono salę rehabilitacyjną i świetlicę, a cały oddział doposażono w meble, urządzenia i sprzęty mające podnosić komfort leczenia.

- Przy ogromnym wsparciu wyjątkowych wolontariuszy oraz sponsorów Fundacji stworzyliśmy przyjazną przestrzeń, nie tylko dla małych pacjentów w czasie leczenia, ale również ich rodziców i personelu medycznego - wskazała dyrektor biura Iskierki Aneta Klimek-Jędryka.

W ramach wycenionego na ponad 60 tys. zł projektu Iskierki cały oddział został pomalowany pastelowymi kolorami - we wzory wykorzystujące wizerunki zwierząt i elementów przyrody. Część szpitalnego korytarza stała się np. oceanem, w którym pływają ryby i ośmiornice, a inne sale - lasami z sarnami, zającami i sowami czy sawannami ze słoniami, strusiami i egzotycznymi ptakami. Część pomieszczeń, wraz z sufitami, ozdobiły uśmiechnięte kwiaty. 

Istniejąca od 2006 r. Fundacja Iskierka działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową ze śląskich ośrodków onkologicznych. Fundacja m.in. wspiera finansowo projekty badawcze obejmujące hematologię i onkologię dziecięcą; prowadzi też arteterapię, czyli całoroczne warsztaty artystyczne na oddziałach, oraz autorski projekt zastosowania konsol do gier z czujnikami ruchu - w rehabilitacji chorych na nowotwory dzieci.

Co roku w grudniu Iskierka organizuje też przedświąteczne koncerty Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej. Koncerty, podczas których dzieci towarzyszą znanym wykonawcom, grając np. na instrumentach perkusyjnych, mają przełamywać stereotypy i oswajać małych pacjentów i ich rodziców z chorobą. Odbywają się w eleganckich miejscach takich jak Opera Śląska w Bytomiu czy chorzowski Teatr Rozrywki, gromadząc komplety publiczności.

Dotąd Iskierka wyremontowała oddziały ratunkowy oraz onkologii, hematologii i chemioterapii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, oddział onkologiczny w Chorzowskim Centrum Pediatrii i Onkologii i oddział hematologii i onkologii dziecięcej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH