XXV Światowy Dzień Chorego: uwrażliwić na cierpienie FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

W sobotę w Kościele katolickim obchodzony jest XXV Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwiać na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych oraz im służących. Z tej okazji w wielu szpitalach odprawiane są okolicznościowe msze św. w intencji chorych.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 r. - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny.

W tym roku, decyzją papieża Franciszka, nadzwyczajne obchody tego dnia odbędą się - tak jak przed 25 laty - w Lourdes. Legatem na te uroczystości Ojciec Święty mianował kard. Pietro Parolina.

Hasłem XXV Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: "Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny".

Papież Franciszek na kanwie tego hasła przypomina, że dzień ten jest okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację chorych i cierpiących. Jednocześnie zachęca tych, którzy poświęcają się na ich rzecz: rodzin, pracowników służby zdrowia i wolontariuszy, do dziękowania za otrzymane od Pana powołanie towarzyszenia chorym braciom.

Ponadto obchody te - wskazuje Franciszek - odnawiają w Kościele dynamikę duchową, aby coraz lepiej wypełniać tę zasadniczą część jego misji, która obejmuje posługę ostatnim, chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na margines.

- Z pewnością czas modlitwy, liturgii eucharystycznej i namaszczenia chorych, dzielenie się z chorymi, a także pogłębienie wiedzy bioetycznej i teologiczno-pastoralnej, które będą miały miejsce w tych dniach w Lourdes wniosą nowy ważny wkład w tę posługę - podkreśla w orędziu papież Franciszek.

Ponowił on także deklarację o swej modlitewnej solidarności i poparciu dla lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i wszystkich mężczyzn i kobiet konsekrowanych, zaangażowanych w posługę chorym i cierpiącym; dla instytucji kościelnych i świeckich, które działają w tym obszarze; a także dla rodzin, które z miłością opiekują się swoimi chorymi krewnymi.

Podczas Światowego Dnia Chorego w całym kraju odbywać się będą uroczyste msze św., odwiedziny chorych przez duszpasterzy i biskupów w szpitalach, bezpłatne porady lekarskie oraz zbiórki na leczenie i rehabilitację dzieci - to stałe punkty diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH