PAP/Rynek Zdrowia | 19-12-2012 16:07

XXI Finał WOŚP - dla dzieci i seniorów; start w Warszawie, 13 stycznia

120 tys. wolontariuszy weźmie udział w XXI Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał, zaplanowany na 13 stycznia, rozpocznie się w Warszawie pod hasłem "Dla ratowania dzieci i godnej opieki medycznej seniorów".

Jak powiedział szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak, tegoroczny Finał w znacznej części będzie dedykowany ludziom w podeszłym wieku, cierpiącym na choroby przewlekłe.

- Nie jesteśmy i nigdy nie będziemy w stanie rozwiązać ogromnej ilości problemów, jakie są związane z tą dziedziną medycyny - podkreślił Owsiak.

Dodał, że WOŚP chce jednak zwrócić uwagę Polaków na wszystkie kwestie związane z jakością opieki medycznej, a także bardzo częstym zjawiskiem wykluczenia, jakie dotyka ludzi w podeszłym wieku.

- Pieniądze zebrane w XXI Finale, chcemy podzielić. Połowę wykorzystamy na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, drugą połowę na wyposażenie w sprzęt oddziałów geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. W drugim przypadku pomoc WOŚP trafił tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie - poinformował Owsiak.

Podkreślił jednocześnie, że w Polsce istnieje niewiele oddziałów geriatrycznych, zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb.

- Jest to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w polskim systemie ochrony zdrowia. Wokół nas żyje i będzie coraz więcej osób w podeszłym wieku, wymagających pomocy medycznej w walce z przewlekłymi chorobami - zaznaczył Owsiak.

Dodał, że WOŚP po konsultacji ze specjalistami zajmującymi się problemami osób starszych, chce za zebrane pieniądze kupić do oddziałów geriatrycznych niezbędne urządzenia jak: kardiomonitory, pulsoksymetry, ultrasonografy przyłóżkowe, aparaty EKG, urządzenia do rehabilitacji ruchowej np. UGUL, rowery rehabilitacyjne, rotory kończyn, pionizatory, balkoniki ułatwiające chodzenie, wózki inwalidzkie, pompy infuzyjne i żywieniowe, łóżka regulowane (z wyposażeniem), materace przeciwodleżynowe.

Jerzy Owsiak zapowiedział, że podczas Finału pieniądze zbierać będzie 120 tys. wolontariuszy skupionych w 1,5 tys. sztabach w całej Polsce oraz za granicą. Zaapelował, żeby za występy w ramach Finału artyści nie pobierali honorariów. W dniu Finału tradycyjnie już - obok koncertów i różnego rodzaju imprez - odbędą się także w Warszawie i innych miastach biegi pod hasłem "Policz się z cukrzycą".

Finał co roku rozpoczyna się w innym mieście, tym razem będzie to Warszawa.

Pieniądze zebrane w czasie XX Finału WOŚP - 48 mln 049 tys. 843 zł - zostały przeznaczone m.in. na zakup sprzętu dla polskich szpitali noworodkowych.