Wykluczenia z igrzysk w Rio rosyjskich sportowców Wykluczenia z igrzysk w Rio rosyjskich sportowców. Fot. strona internetowa fundacji Imago Maris

22 rosyjskich wioślarzy, pięcioro kajakarzy, dwóch pięcioboistów nowoczesnych oraz jeden żeglarz zostało wykluczonych przez międzynarodowe federacje (FISA, ICF, UIPM, WS) z występu w igrzyskach w Rio de Janeiro. Wszyscy mieli naruszyć przepisy antydopingowe.

Federacja wioślarska, która w poniedziałek (25 lipca) zadecydowała o wykluczeniu trojga zawodników, we wtorek postanowiła zdyskwalifikować kolejnych 19 sportowców (17 wioślarzy, 2 sterników) pozwalając na start w igrzyskach tylko sześciu Rosjanom.

Wśród pierwszych ukaranych sportowców było dwóch, których już wcześniej przyłapano na stosowaniu dopingu oraz jeden, którego nazwisko pojawiało się w niezależnym raporcie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w kontekście manipulacji próbkami przez laboratorium w Moskwie. Pozostałym zawodnikom zdecydowano się nie zezwolić na udział w brazylijskiej imprezie ze względu na to, że nie można było mieć pewności, że przeszli wiarygodne testy antydopingowe w akredytowanych ośrodkach - co było jednym z warunków postawionych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl).

FISA zabroniła także nominacji innych rosyjskich wioślarzy na ich miejsce.

Spośród 23 kajakarzy ICF wykluczyła pięcioro. Spośród żeglarzy światowa federacja podjęła decyzję o dyskwalifikacji jednego z siedmiorga rosyjskich reprezentantów.

Wcześniej międzynarodowe federacje poszczególnych dyscyplin nie zezwoliły na start w Rio de Janeiro m.in. siedmiorgu pływakom oraz wszystkim lekkoatletom z Rosji (poza trenująca w USA skoczkinią w dal Darią Kliszyną oraz Julią Stiepanową).

Na występ w igrzyskach zezwolono do tej pory kompletowi rosyjskich reprezentantów w strzelectwie, tenisie, judo, łucznictwie i jeździectwie.

Nie jest jeszcze wiadomo ilu spośród ponad 380 rosyjskich sportowców, którzy mieli wystartować w Rio de Janeiro wystąpi na imprezie. Część federacji ciągle analizuje sprawę. Szczególnie ważne dla Rosjan będą rozstrzygnięcia związków dotyczące zawodników tych dyscyplin, poza lekkoatletyką, w których wedle raportu WADA Rosjanie mieli dopuszczać się największych nadużyć związanych z zamianą próbek do badań.

Wedle dokumentu przygotowanego na zlecenie WADA przez Richarda Mclarena są to podnoszenie ciężarów (ogółem 117 przypadków) oraz zapasy (28 przypadków). Federacje obu tych sportów zapowiedziały, że przed podjęciem decyzji muszą dokładnie skonsultować się z WADA oraz MKOl. W niewiele lepszej sytuacji wydają się być rosyjscy kolarze (26 przypadków) oraz siatkarze (8 przypadków).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH