Wyborcze udogodnienia dla niepełnosprawnych i niewidomych

Po raz pierwszy w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu osoby niepełnosprawne będą mogły zagłosować korespondencyjnie; pakiet wyborczy zostanie dostarczony do rąk własnych wyborcy; osoby niewidome będą mogły skorzystać z nakładki na karty do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.

Z możliwości głosowania korespondencyjnego może skorzystać wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoba, która chce w ten sposób zagłosować, musi do poniedziałku 19 września poinformować o tym właściwy urząd miasta lub gminy.

Co ważne - nie musi tego robić osobiście. Może zawiadomić urząd telefonicznie, pisemnie, faksem lub pocztą elektroniczną. Wtedy pakiet wyborczy i karta zostaną mu przesłane bezpośrednio. Druki wniosków, na których będzie można zgłaszać zamiar głosowanie korespondencyjnego dostępne będą w urzędach miasta lub gmin oraz na stronach internetowych urzędów.

Wyborca otrzyma do rąk własnych, nie później niż 7 dni przed dniem wyborów - za pośrednictwem Poczty Polskiej lub bezpośrednio od urzędnika - tzw. pakiet wyborczy. Znajdzie się tam m.in.: koperta zwrotna, koperta na karty wyborcze, same karty oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu oraz instrukcja głosowania korespondencyjnego. Wyborca może zaznaczyć, iż chce zagłosować przy pomocy nakładki w alfabecie Braille'a, wtedy ona również znajdzie się w przesyłce.

Co ważne - wyborca niepełnosprawny nie musi iść ze swoją przesyłką na pocztę - na jego wniosek bezpłatnie odbierze ją listonosz, nie później jednak niż ostatniego dnia roboczego przed dniem wyborów. Aby listonosz odebrał przesyłkę, wyborca musi wcześniej zawiadomić najbliższy urząd pocztowy o chęci oddania głosu drogą korespondencyjną.

Po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych przygotowano także nakładki brajlowskie dla osób niewidomych lub niedowidzących, za pomocą których będzie można oddać głos w lokalu wyborczym. By móc skorzystać z takiej nakładki trzeba pamiętać, by do poniedziałku 26 września złożyć wniosek do urzędu gminy, a nakładka zostanie dostarczona do lokalu.

 W tegorocznych wyborach, wyborcy niepełnosprawni - a także ci, którzy skończyli 75 lat - mogą zagłosować przez pełnomocnika (wtedy nie mogą już jednak głosować listownie). Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby (chyba, że drugą będzie osoba najbliższa).

Z instytucji pełnomocnika - jak również z nakładek w języku Braille'a mogą skorzystać jedynie osoby głosujące w kraju; nie będzie to możliwe w głosowaniu przeprowadzanym za granicą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH