Wrocławski szpital daje przykład: pracownicy zrzucają kilogramy, chcą być fit Uczestniczki programu z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Fot. USK

Przez 5 miesięcy (od kwietnia do września) Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu realizował wśród swoich pracowników autorski program prozdrowotny ''PrzyVitaj Fit''. Uczestnicy programu zrzucili w sumie 81 kg. Dopytują o kolejną edycję.

Akcja skierowana była do wszystkich pracowników zainteresowanych poszerzeniem wiedzy nt. zdrowego odżywania, utrzymania prawidłowej masy ciała oraz zachowania optymalnej sprawności ruchowej.

Dorota Milecka, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, pomysłodawczyni programu prozdrowotnego ''PrzyVitaj Fit'' wskazuje, że z praktyki, ale również z badań naukowych wynika, że pielęgniarki i położne podlegają w wysokim stopniu wypaleniu zawodowemu. Dlatego warto promować wszystkie działania, które mogą spowodować
zmniejszenie tego zjawiska.

Zwraca uwagę, że pielęgniarki ze względu na specyfikę swojej pracy mają rozregulowany rytm dobowy. W dzień śpią po nocnej pracy, spożywają posiłki o różnych porach- bywa, że w pośpiechu i nie zawsze to, co się powinno. Do tego dochodzą obciążenia fizyczne.

- Zmianowy system pracy powoduje m.in. problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała a udział w podnoszeniu i przemieszczaniu pacjentów także schorzenia narządu ruchu. Należy promować wszelkie sposoby, które będą zmniejszać te niekorzystne zjawiska i per saldo doprowadzają do wypalenia zawodowego. Pielęgniarki dużo z siebie dają, o sobie zapominają. Dlatego należy umacniać je psychicznie, duchowo, ale i fizycznie - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa, wskazując na idee, które zaowocowały powołaniem programu ''PrzyVitaj Fit''.

Wykorzystali własny potencjał
Ostatecznie program prozdrowotny został skierowany do wszystkich pracowników szpitala. Inicjatorzy nie chcieli stygmatyzować pielęgniarek. Poza tym nie tylko one wymagały prozdrowotnego wsparcia.

- Okresowe badania pracownicze to o wiele za mało. Przyjrzyjmy się temu, ile uwagi i nakładów
poświęcamy w szpitalach serwisowaniu aparatury medycznej, a jak niewiele pracownikom. Program ''Przyvitaj Fit'' promował utrzymanie prawidłowej wagi i sprawności fizycznej. Ostatecznie wzięły w nim udział nie tylko pielęgniarki, ale pracownicy prawie wszystkich komórek szpitala. Dla wielu z nich był to program profilaktyczny, ale były też osoby, które dowiedziały się, że konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie - informuje Dorota Milecka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH