Wrocław: wystawa "Kultura Medyczna Islamu" w Muzeum Etnograficznym

Amulety, reprodukcje średniowiecznych rycin, fotografie i naczynia farmaceutyczne będzie można zobaczyć na wystawie "Kultura medyczna islamu", która 23 listopada zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Etnograficznym.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu, któremu podlega Muzeum Etnograficzne, Anna Kowalów, na wystawie będzie można zobaczyć 100 eksponatów, a wśród nich m.in. przywiezione ze Stambułu reprodukcje średniowiecznych miniatur tureckich, które przedstawiają wnętrza muzułmańskich aptek, prezentują ówczesny stan wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała oraz zabiegi medyczne stosowane przez lekarzy i farmaceutów arabskich w tamtych czasach.

- Celem organizatorów jest pokazanie wzajemnych wpływów medycyny arabskiej i europejskiej. Lekarze arabscy chętnie korzystali z dzieł swoich greckich poprzedników, Hipokratesa i Galena, kontynuując i rozwijając ich prace. Arabskie tłumaczenia greckich i rzymskich traktatów były potem w Europie przekładane na łacinę i w ten sposób wiedza ta kształtowała zachodnie nauki o leku i leczeniu - mówiła Kowalów.

Zdaniem jednego z kuratorów wystawy Łukasza Brauna, obecnie trudno przecenić wkład w rozwój medycyny takich arabskich lekarzy i filozofów jak Al-Kindi czy Razes. - Pierwszy z nich w jednym ze swoich dzieł przedstawił metodę zastosowania matematyki w farmakologii w celu odmierzania dawek leków i regulowania tym samym mocy ich działania, natomiast drugi, nazywany też ojcem pediatrii, był pierwszym znanym lekarzem, który pisał na temat alergii i systemu odpornościowego - wyjaśniał Braun.

W ramach ekspozycji zaprezentowany zostanie także zbiór amuletów ochronnych z obszaru Sudanu pochodzący z prywatnej kolekcji prof. Bogdana Żurawskiego, który od 30 lat prowadzi badania archeologiczne w tej części świata. Składają się one najczęściej z inskrypcji zapisanych na pergaminie lub papierze zawiniętych w opakowania ze zwierzęcej skóry.

Wystawę będzie można oglądać do 3 lutego 2013 r., a towarzyszyć jej będzie konferencja naukowa pod takim samym tytułem, która odbędzie się w dniach 11-12 grudnia w Muzeum Etnograficznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH