Wrocław: ruszyła kriokomora do odnowy biologicznej i leczenia

We Wrocławskim Parku Technologicznym ruszyła ruchoma kriokomora pomocna w leczeniu i odnowie biologicznej organizmu.

Specjalista medycyny sportowej i wieloletni kierownik zakładu medycyny sportowej na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dr Krzysztof Zimmer nie ma wątpliwości, że to przełom zarówno pod względem medycznym, jak i technicznym.

- Taka mobilna kriokomora może być w praktyce zabierana nawet na mecze wyjazdowe. Przede wszystkim jednak pozwala lekarzom być bliżej sportowców, którzy z niej korzystają. Pozwoli to w przyszłości na bardziej precyzyjne dobieranie cyklu zabiegów i dzięki temu poprawienie wydolności organizmu - mówił dr Zimmer.

Według niego, mobilność oraz zmniejszenie rozmiarów kriokomory doprowadzi do wykorzystywania jej nie tylko w sporcie wyczynowym.

- Skoro przetestowane w wyścigach Formuły 1 rozwiązania techniczne potem mają zastosowanie w masowej produkcji samochodów, to w przyszłości nie można wykluczyć, że np. upowszechni się odnowę biologiczną organizmu poprzez kriozabiegi także wśród innych grup np. pracowników fizycznych, czy osób, które potrzebują większej wydolności do wykonywania swoich zadań - ocenił dr Zimmer, który jest chirurgiem, pracującym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Zimmer podkreślił, że choć krioterapia jest metodą znaną od wielu lat, to jednak zbudowanie ruchomej kriokomory poprawi i zmieni sposób jej stosowania.

- Przede wszystkim lekarze będą mogli precyzyjniej ustalać cykl zabiegów, które pozwalają na lepszą biologiczną odnowę organizmu. Nie jest prawdą, że kriokomora przyśpiesza leczenie czy regenerację, natomiast te zabiegi na pewno zmniejszają np. spastyczność mięśni. Sportowiec po ciężkim treningu nie ma syndromu przewlekłego zmęczenia, dzięki czemu może podjąć jeszcze większy wysiłek. Kriozabiegi po prostu minimalizują uszkodzenia związane z wysiłkiem - podkreślił naukowiec.

Jak dodał, cykl zabiegów ustala się pod lekarską opieką na podstawie m.in. badań krwi, badań endokrynologicznych, czy też komputerowo wykonanych izokinetycznych pomiarów wydolności mięśni.

- Zabiegi w kriokomorze są bardzo bezpieczne i można je wykonywać często, nawet kilka razy dziennie. Przeciwwskazania to: nadciśnienie, niewydolność krążenia, choroba lub uszkodzenie skóry, lub nowotwór. Co ważne, sportowiec może z nich skorzystać zaraz po treningu, podczas gdy np. w celu odnowy biologicznej do sauny może wejść dopiero nazajutrz po treningu - zaznaczył dr Zimmer.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH