Wrocław: rozmawiają o kulturze medycznej islamu

Starożytne korzenie medycyny arabskiej i rozwój wiedzy medycznej na przestrzeni wieków w islamskich kręgach kulturowych to niektóre z zagadnień poruszanych podczas dwudniowej konferencji naukowej "Kultura medyczna islamu", która we wtorek (11 grudnia) rozpoczęła się we Wrocławiu.

Sympozjum jest pierwszym z cyklu konferencji poświęconych kulturze i tradycjom medycznym krajów Afryki i Azji, który organizuje Zakład Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego oraz Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu we współpracy z Muzeum Etnograficznym.

W konferencji biorą udział antropolodzy kultury, historycy oraz przedstawiciele nauk medycznych.

Podczas pierwszego dnia sympozjum naukowcy rozmawiali o alchemicznych praktykach medycznych w świcie islamu oraz o średniowiecznych zabiegach higienicznych i leczniczych Słowian w relacjach arabskich podróżników. Mówiono również o opiece medycznej nad dzieckiem w islamie oraz nakazach dobroczynności w arabskim kręgu kulturowym w kontekście działań pierwszych muzułmańskich szpitali.

W środę, ostatniego dnia konferencji, naukowcy wysłuchają m.in. referatów na temat etyki lekarza w kulturze muzułmańskiej czy problematyki związanej z eutanazją w krajach arabskich.

Uczestnicy konferencji, która odbywa się we wrocławskim Muzeum Etnograficznym, mogą zwiedzić wystawę pt."Kultura medyczna islamu".

W ramach ekspozycji można zobaczyć ponad 100 eksponatów, a wśród nich m.in. przywiezione ze Stambułu reprodukcje średniowiecznych miniatur tureckich, które przedstawiają wnętrza muzułmańskich aptek, prezentują ówczesny stan wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała oraz zabiegi medyczne stosowane przez lekarzy i farmaceutów arabskich w tamtych czasach.

Prezentowany jest także zbiór amuletów ochronnych z obszaru Sudanu pochodzący z prywatnej kolekcji prof. Bogdana Żurawskiego, który od 30 lat prowadzi badania archeologiczne w tej części świata. Składają się one najczęściej z inskrypcji zapisanych na pergaminie lub papierze, zawiniętych w opakowania ze zwierzęcej skóry.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH