PAP/Rynek Zdrowia | 25-02-2019 14:43

Wrocław: otwarto pierwsze pokoje wytchnień dla osób z niepełnosprawnościami

Pierwsze dwa pokoje wytchnień otworzyła we Wrocławiu Fundacja "Potrafię pomóc". Pokoje służyć będą wymagającym stałej opieki osobom z niepełnosprawnością głęboką zarówno ruchową, jak i intelektualną.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pokoje wytchnień znajdują się w mieszkaniu w budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci Fundacji "Potrafię Pomóc" przy ulicy Horbaczewskiego we Wrocławiu. Mieszkanie wytchnień składa się z dwóch pokojów wytchnień, pokoju dla opiekuna, łazienki i kuchni.

- Nasze pokoje wytchnień są skierowane do wszystkich osób z niepełnosprawnością głęboką zarówno ruchową, jak i intelektualną. Będziemy przygotowani do tego, żeby zaopiekować się osobami, które wymagają karmienia dojelitowego, jak i wspomagania oddychania. To wysokospecjalistyczna opieka, ale te rodziny na to zasługują - mówił prezes fundacji Adam Komar podczas uroczystości otwarcia pierwszych wrocławskich pokojów wytchnień.

Potrzebujący będą mogli liczyć na trwającą do tygodnia bezpłatną opiekę specjalistów. W tym czasie stały opiekun, rodzic czy krewny, będzie mógł zająć się swoimi najważniejszymi sprawami albo po prostu odpocząć. O przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń i kwalifikacja medyczna.

Rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnością Bartłomiej Skrzyński zwrócił uwagę, że w przypadku opieki wytchnienieniowej akcent jest położony nie tylko na osoby z niepełnosprawnością, ale także na tych, dzięki którym na co dzień takie osoby funkcjonują.

Pokoje dostępne będą dla osób z Wrocławia, Dolnego Śląska, a także z innych rejonów Polski. Fundacja szacuje, że rocznie z takiej opieki skorzysta 100 rodzin.

Remont i dostosowanie mieszkania wytchnień do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wyposażenie mieszkania rozpoczęły się w styczniu tego roku. Pierwsze osoby niepełnosprawne pod opiekę kadry mieszkania wytchnień trafią w kwietniu.

Mieszkanie wyposażone jest m.in. w system szynowy, który pomaga w transporcie osób z niepełnosprawnością ruchową, przystosowaną łazienkę, łóżko rehabilitacyjne czy kuchnię dostosowaną do potrzeb osób z zaburzeniami odżywiania. Remont, którego koszt to ok. 150 tys. zł, zostanie sfinansowany dzięki zbiórce za pośrednictwem portalu Siepomaga.pl, darowiznom od firm i osób prywatnych oraz środkom własnym fundacji.

Opiekę wytchnieniową fundacja organizuje we współpracy z władzami Wrocławia.

Czytaj: Szczecin: pierwsze mieszkanie wytchnieniowe w mieście - otwarte