Wrócili z Kamerunu. W 10 dni przeprowadzili 72 operacje  Do Polski powróciła z Kamerunu grupa chirurgów. Fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej ”Redemptoris Missio”

Do Polski powróciła grupa chirurgów wysłanych do Kamerunu przez poznańską Fundację Pomocy Humanitarnej ”Redemptoris Missio”. Do Kamerunu wyruszyli 16 lipca. Pracowali w szpitalu w Salapumbe.

Miejsce to położone jest z dala od głównych dróg. Droga z lotniska do szpitala w Salapumbe zajęła lekarzom blisko tydzień. Sprzęt potrzebny do operacji został wysłany jeszcze wiosną drogą morską i pocztą, część rzeczy uczestnicy wyprawy mieli też w swoich walizkach.

Lekarze na miejscu byli tylko 10 dni, dlatego operowali od rana do późnych godzin nocnych. Przeprowadzili 72 operacje na 57 pacjentach. Prąd był tylko z generatora, a sprzęt, którym dysponował szpital, pozostawiał wiele do życzenia.

Pacjenci docierali z najdalszych okolic, niektórzy przebyli nawet 150 km, aby móc poddać się operacji. Najmłodszą pacjentką była dwuipółletnia dziewczynka z przepukliną. Niektórzy z uwagi na swoje liczne schorzenia przechodzili po kilka zabiegów.

”Operacja Salapumbe” to ogromny wysiłek wielu osób - zarówno z Fundacji, jak i misjonarzy przebywających w Kamerunie, ale przede wszystkim samych lekarzy: Renaty Popik, Olgi Stańkowskiej i Grzegorza Szaneckiego. Poświęcili oni swoje urlopy, za pracę nie otrzymali żadnego wynagrodzenia.

- Braliśmy pod uwagę różne scenariusze i wiele mogło nas zaskoczyć. Nie przewidzieliśmy jednego - wielu ludzi pozostało bez pomocy. Dopiero teraz ludzie docierają do szpitala z najdalszych stron mając nadzieję na operację, ale lekarzy z Polski już tam nie ma - mówi nam Justyna Janiec-Palczewska z Fundacji Pomocy Humanitarnej ”Redemptoris Missio”.

Zapowiada, że 22 sierpnia do Kamerunu wyruszą dwie wolontariuszki Fundacji: położna Sara Suchowiak i Agnieszka Łukanowska, protetyk słuchu i audiofonolog.

- Jesienią planujemy wyjazd kardiologów do Tanzanii, a do końca grudnia zamierzamy skończyć budowę Domu z Marzeń w Kenii, gdzie będą mogły znaleźć schronienie i opiekę najbiedniejsze kenijskie dzieci - dodaje.

”Operacja Salapumbe” kosztowała Fundację 61 tys. zł. Środki w całości pochodziły od darczyńców. - Już od dzisiaj gromadzimy fundusze na kolejne wyjazdy - informuje Justyna Janiec - Palczewska z Fundacji Pomocy Humanitarnej ”Redemptoris Missio” (Poznań, ul. Grunwaldzka 86). Prosi też o wsparcie, które umożliwi zorganizowanie następnych wyjazdów. Datki można wpłacać na konto 08 1240 3220 1111 0010 1432 4852, koniecznie z dopiskiem Chirurdzy.

Fundacja powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Celem istnienia Fundacji jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH