Wręczono nagrody "stomaPERSONA" Wręczono nagrody "stomaPERSONA". Fot. Archiwum

Działający na rzecz osób z wyłonioną stomią: pielęgniarka, lekarz i poradnia, jak też podejmujący ten temat dziennikarze odebrali w środę (5 października) w warszawskim Pałacu Prymasowskim nagrody stomaPERSONA.

W trakcie Gali Finałowej II edycji Plebiscytu wyróżniono pracowników środowiska medycznego oraz - po raz pierwszy - dziennikarzy podejmujących tematykę stomii. Głównym celem Plebiscytu było nagrodzenie osób, które aktywnie działają na rzecz osób z wyłonioną stomią, pomagają im w powrocie do zdrowia, a także uświadamiają społeczeństwo odnośnie życia ze stomią.

Plebiscyt stomaPERSONA, będący inicjatywą Fundacji STOMAlife, zorganizowany został po raz drugi. Gala rozdania nagród odbyła się w Krajowym Dniu Stomika, obchodzonym 5 października.

Tegoroczną edycję plebiscytu Patronatem Honorowym objęła Krystyna Kozłowska - Rzecznik Praw Pacjenta, która w trakcie gali razem z prof. Zoranem Stojčevem, prof. Markiem Szczepkowskim oraz prof. Wiesławem Tarnowskim - członkami Rady Programowej Kampanii Społecznej "STOMAlife. Odkryj stomię", wręczyła nagrodzonym wyróżnienia.

Wyłonienie stomii to dla wielu pacjentów moment stresujący, związany z licznymi obawami i niepewnością, dlatego tak ważna jest postawa personelu medycznego. - Plebiscyt stomaPERSONA to piękne podziękowanie stomików za pracę pomagającym im w powrocie do zdrowia - mówiła Krystyna Kozłowska.

W kategorii pielęgniarka stomijna wyróżniono Lidię Krzyżanowską ze Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz Jolantę Mączkę ze Szpitala Miejskiego w Zabrzu. W kategorii lekarz nagrodę odebrała Maria Ulrych-Karasińska z Mazurskiego Centrum Zdrowia "Pro-Medica" w Ełku.

Nagrodzonym punktem konsultacyjno-szkoleniowym została poradnia w elbląskim Szpitalu Specjalistycznym z Przychodnią SPZOZ, w imieniu którego nagrody odebrały pielęgniarka stomijna Helena Dziekańska - będąca sercem punktu oraz Arletta Peplińska - dyrektor ds. pielęgniarstwa szpitala, w ramach którego poradnia może funkcjonować.

W tym roku po raz pierwszy nagrodzono również dziennikarzy. Zwiększanie wiedzy na temat stomii, ma przede wszystkim bezpośredni wpływ na psychiczny i społeczny aspekt życia stomików. - Poruszanie w dyskusji publicznej spraw związanych z wyłonieniem stomii, często budzi zdziwienie i zaskoczenie, jednak poszerzanie świadomości społeczeństwa w kwestiach, z którymi do tej pory nie miało bezpośredniego kontaktu stanowi ważny element pracy dziennikarza. Jestem przekonana, że właśnie dzięki takim działaniom ludzie ze stomią nie będą czuli się wykluczeni ze zwykłego, dobrego życia - mówi Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH