Wizerunkowo w mediach: płatnik - zły, lekarz - dobry

W Poznaniu podczas spotkania konsultantów wojewódzkich z wicewojewodą wielkopolskim zaprezentowano wyniki analizy ”Wizerunek służby zdrowia i lekarza w serwisach informacyjnych”, przygotowanej przez Press-Service Monitoring Mediów za 2010 r.

”Głosy krytyki słychać najczęściej w kontekście reformy służby zdrowia, zmian dotyczących refundacji leków, strajków czy limitów. Aż 56 proc. materiałów dotyczących NFZ-u i reformy służby zdrowia ma wydźwięk negatywny” - informuje portal media2.pl. i zauważa, że obraz Narodowego Funduszu Zdrowia w środkach masowego przekazu i problemy związane z administracją szpitali nie przekładają się na wizerunek lekarzy.

Publikacje pozytywne wiążą się najczęściej z bezpośrednim udziałem lekarzy występujących w mediach w kontekście uratowanego życia lub też zastosowania nowatorskich metod leczenia. Szczególnie dużo pozytywnych materiałów wyemitowano w związku z przeprowadzaniem przeszczepów i wykonywaniem badań.

Jak zauważają prasoznawcy, medycyna i zdrowie znalazły się na siódmym miejscu spośród najczęściej poruszanych w mediach tematów - nieznacznie za gospodarką, a przed m.in. sportem, kulturą, rozrywką czy historią.

Obliczyli oni, że w ciągu 2010 roku w najważniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych w Polsce wyemitowano aż 626 materiałów o ochronie zdrowia. Najczęściej w serwisach Polsatu, a najrzadziej TVP1. Jednakże to właśnie ”Wiadomości” miały najwyższy odsetek publikacji negatywnych. Z kolei najczęściej materiały pozytywne przygotowywali reporterzy ”Panoramy”.

Poproszony przez nas o komentarz Andrzej Troszyński, rzecznik Centrali NFZ stwierdził:

- Nie chcę powiedzieć, że się do tego przyzwyczaiłem, ale wcale mnie to nie dziwi. NFZ został skazany na rolę chłopca do bicia. Bywa też, że stanowi wygodne dla wszystkich alibi. Choćby taki pierwszy z brzegu przykład: producent zarejestrował lek dla pacjentów powyżej 16 roku życia. Kto jest winien temu, że NFZ nie ma podstaw do refundowania leku dzieciom poniżej 16 roku życia? Oczywiście NFZ.

Dbamy, by powierzone przez naród pieniądze na leczenie były wydawane sensownie. NFZ nie był wolny od popełniania błędów, ale też nie był głuchy na krytykę. Jestem święcie przekonany, że zmniejszenie liczby urzędników ani na jotę nie poprawiłoby sytuacji polskiej ochrony zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH