Wielkopolska: miasto rozda seniorom 5 tys. Poznańskich Pudełek Życia Miasto zamierza rozdać 5 tys. pudełek życia osobom starszym i samotnym Fot. Archiwum RZ

Poznańskie Pudełko Życia, w którym znajdować się będą m.in. informacje o przebytych chorobach czy przyjmowanych lekach, ma usprawnić działania ratowników medycznych w udzielaniu pomocy seniorom. Miasto zamierza rozdać 5 tys. pudełek życia osobom starszym i samotnym.

- Gdy przyjeżdżamy do domu pacjenta, najczęściej do osoby leżącej, nieprzytomnej, kontakt jest utrudniony. Często w mieszkaniu nie ma nikogo z rodziny i zebranie podstawowych informacji stanowi wówczas problemem - mówił we wtorek (29 grudnia) rzecznik Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Robert Judek.

Poznańskie Pudełko Życia jest małe, plastikowe i oznaczone naklejką - taki sam znak seniorzy powinni umieścić na swojej lodówce, aby zasygnalizować, że ratownik może tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje. Każda osoba, która zgłosi się do wyznaczonych punktów po odbiór pudełka, zostanie dodatkowo szczegółowo poinstruowana, co zrobić, by pudełko życia w odpowiedni sposób spełniało swoją rolę.

W pudełku mają się znaleźć niezbędne informacje m.in. o przebytych chorobach, przyjmowanych lekach i substancjach, na które pacjent jest uczulony.

- Część medyczną wypełnia lekarz, podbija pieczątkę i dane te powinny być uaktualniane, co najmniej raz na pół roku. Wtedy ratownik medyczny uzyskuje naprawdę potrzebne i wiarygodne informacje - podkreślił dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych Wojciech Bauer.

Jak dodał, pudełka, które dotychczas zostały przygotowane, będą nieodpłatnie przekazywane seniorom m.in. w siedzibie Centrum Inicjatyw Senioralnych, Centrum Informacji Miejskiej i rozprowadzane przez poznańskie kluby seniora. Będą dostępne także dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Liczba pudełek na być docelowo zwiększana.

- Poza danymi medycznymi w pudełkach zapisane będą także informacje kogo w takiej sytuacji zawiadomić, u kogo zostawić klucze od mieszkania czy domu, kto zaopiekuje się psem lub kotem - zaznaczył wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Organizatorem akcji jest m.in. poznańskie Centrum Inicjatyw Senioralnych, Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego, Narodowy Fundusz Zdrowia, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych. Projekt konsultowany był także przez prof. Katarzynę Wieczorowską-Tobis, pełniącą do niedawna rolę krajowego konsultanta w dziedzinie geriatrii.

Podobne pudełka życia funkcjonują już m.in. w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH