Radio China International opublikowało mini-raport o osiągnięciacch w ochronie zdrowia wypracowanych pod przewodnictwem Komunistycznej Partii Chin.

Zamieszczamy komunikat RCI woryginalnym, polskim brzmieniu (ze strony http://polish.cri.cn):

„Chiny osiągnęły na przestrzeni 60 lat od powstania ChRL wielkie sukcesy w dziedzinie ochrony zdrowia. Wielkie postępy zanotowano na polu profilaktyki i leczenia chorób. Udoskonalony został także system ubezpieczeń medycznych. Chiny plasują się na czołowym miejscu wśród krajów rozwijających się pod względem wskaźników obrazujących stan zdrowia obywateli – poinformował we wtorek chiński minister zdrowia Chen Zhu: – W ciągu minionych 60 lat powstał system usług medycznych, który obejmuje swym zasięgiem miasta i wsie. Nieustannie rośnie nasz potencjał w dziedzinie zapobiegania i leczenia chorób. Coraz więcej ludzi korzysta z ubezpieczeń medycznych. Szybko podnosi się poziom naukowo-techniczny ochrony zdrowia. Stan zdrowia obywateli widocznie się poprawia."

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Rady Państwowej Chen Zhu poinformował, że przeciętna długość życia Chińczyków wynosi obecnie 73 lat, czyli o wiele więcej niż przed powstaniem ChRL, kiedy to przeciętny obywatel Chin żył tylko 35 lat. Znacznie zwiększyła się liczba lekarzy i pielęgniarek. Powtały liczne nowoczesne szpitale. W osiedlach mieszkaniowych działa system usług medycznych.

Chen wspomniał także o wysiłkach, jakie Chiny podejmują na rzecz rozwoju systemu ubezpieczeń medycznych:

– System ubezpieczeń medycznych wprowadziliśmy w latach 90-tych ubiegłego wieku. Do końca roku 2008 ubezpieczenia medyczne wykupiło 318 milionów mieszkańców miast. Władze Chin wprowadziły w październiku 2002 roku nową politykę i utworzyły nowego typu spółdzielczy system opieki medycznej, z którego korzysta 833 milionów mieszkańców miast i wsi. Nowy system przyniósł istotne korzyści rolnikom i na wielką skalę zmnieszył ich obiążenie kosztami leczenia.

W kwietniu tego roku chiński rząd opracował wytyczne, które wyznaczają kierunek reform i rozwoju ochrony zdrowia. Na mocy nowych założeń, system podstawowej opieki medycznej ma być powszechnie dostępny. Przewiduje się też powstanie podstawowego systemu dystrybucji leków i osiągnięcie przełomowych postępów reformy publicznych szpitali do roku 2011. Dzięki temu obciążenia obywateli z tytułu opłat za leczenie szpitalne zostaną znacznie zmniejszone.

Według ministra, resort najwięcej uwagi skupi na reformie publicznych szpitali, która jest najtrudniejszym zadaniem w ramach reform systemu usług medycznych. Chen Zhu ujawnił, że prace nad dokumentem w tej sprawie dobiegają końca. Założenia reformy zostaną już niebawem upublicznione:

– Zasięgnęliśmy opinii lokalnych władz i ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia. Chcemy, aby publiczne szpitale świadczyły pacjentom skuteczne, łatwo dostępne i tanie usługi."

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH