Wielka Gala Integracji pod hasłem "Sprawni w pracy" W Polsce pracuje jedynie ok. 500 tys. osób z niepełnosprawnościami Fot. PTWP

Pod hasłem "Sprawni w pracy" odbyła się w sobotę 21 Wielka Gala Integracji. Musimy likwidować bariery fizyczne, które ograniczają mobilność i rozwiewać uprzedzenia, które utrudniają aktywność zawodową i społeczną - napisał do jej uczestników prezydent Andrzej Duda.

Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Prezydent objął patronat honorowy nad tegoroczną galą.

Dyrektor Biura Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich w Kancelarii Prezydenta Grażyna Wereszczyńska odczytała list Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów gali. "Nie ma prawdziwej nowoczesności bez włączenia w nią całego społeczeństwa" - napisał prezydent.

Obecna na gali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że choć w stolicy wiele zostało zrobione, jeśli chodzi o potrzeby osób z niepełnosprawnościami, to wiele jest jeszcze do zrobienia. W tym kontekście zwróciła uwagę m.in. na wymianę taboru komunikacji miejskiej i likwidację barier architektonicznych w obiektach użyteczności publicznej.

Podkreśliła, że poza przełamywaniem barier fizycznych, bardzo ważne jest przełamywanie barier mentalnych. - Dlatego też przywiązujemy ogromną wagę do szkół, przedszkoli i żłobków integracyjnych - zaznaczyła, dodając, że w stolicy funkcjonuje ponad 100 placówek oświatowych o takim charakterze.

Nawiązując do hasła tegorocznej gali "Sprawni w pracy", Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że w ratuszu pracuje 150 osób z niepełnosprawnością. Jak mówiła, chciałaby zwiększyć tę liczbę o co najmniej 300 - żeby było to ok. 500 osób.

Prezes PFRON Robert Kwiatkowski zwrócił uwagę, że w Polsce pracuje ok. 500 tys. osób z niepełnosprawnościami - o połowę mniej niż w Unii Europejskiej. - Powinniśmy zlikwidować wszelkie bariery, zatrudnić wszystkie osoby, które chcą pracować - mówił. Podkreślał, że obecna, bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, jest ku temu wielką szansą.

Pytany przez prezesa Integracji Piotra Pawłowskiego, jak zachęcać pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością, Kwiatkowski zauważył, że trudno namawiać do tego prywatne firmy, jeśli w administracji rządowej z ciągu roku zatrudnia się 13 osób niepełnosprawnych. - To jest po prostu skandal - ocenił.

Jego zdaniem to niedopuszczalne, że ministerstwa nie zatrudniają osób niepełnosprawnych na poziomie 6 proc. (to ustawowe minimum, firmy, w których nie ma tylu pracowników w niepełnosprawnością, muszą płacić kary do PFRON). Podkreślił, że w PFRON jest 13 proc. niepełnosprawnych pracowników. Zaznaczył, że to powinien być wzór, ale gdyby nawet centralne organy administracji publicznej zatrudniały po 6 proc. pracowników niepełnosprawnych, dałoby to ponad 7 tys. miejsc pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH