Jak się okazuje, każdy kraj i system opieki zdrowotnej ma swoje problemy. W Wielkiej Brytanii, gdzie jest wysoki odsetek mniejszości muzułmańskiej, stawia to wyzwania przed systemem i personelem.

Przez lata napływająca do Wielkiej Brytanii ludność głównie z byłych kolonii, była traktowana jako jedna grupa.

Obecnie na Wyspach żyje drugie czy trzecie pokolenie tych ludzi, a w Unii Europejskiej zwraca się uwagę na zachowanie tożsamości narodowej różnych mniejszości. Okazuje się, że to bardzo zróżnicowane etnicznie środowisko, a jego przedstawiciele są świadomymi swoich praw obywatelami, domagając się odpowiedniego traktowania w sektorze usług medycznych.

Co ciekawe, niektóre mniejszości cierpią na inne schorzenia niż tradycyjna populacja anglosaska. Wśród brytyjskich muzułmanów jest wyższy odsetek zawałów serca, przypadków cukrzycy, otyłości, śmiertelności noworodków, stanów depresyjnych, związanych częściowo z uwarunkowaniami biologicznymi, po części z warunkami społeczno-ekonomicznymi.

Ci pacjenci narzekają, że mimo to, nie są szanowane ich prawa i nie znajdują zrozumienia wśród personelu medycznego, np. do swobodnego praktykowania wiary. Problem jest też z odpowiednim jedzeniem.

Władze niektórych regionów, analizując dane epidemiologiczne, decydują się na tworzenie osobnych programów zdrowotnych dla społeczności etnicznych. Niedawno walijskie zgromadzenie narodowe zaaprobowało program darmowych testów dla przedstawcieli tych grup etnicznych, które są szczególnie zarażone na choroby serca i cukrzycę.

W regionach, gdzie mniejszości etniczne są drugim co do wielkości odbiorcą usług medycznych, dla personelu prowadzone są kursy o kulturze i religii danej mniejszości, ze zwrócieniem uwagi na kwestie modlitwy na oddziałach, diety, zachowania prywatności czy zachowania w czasie Ramadanu.   metadon.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH