Plan brytyjskiego samorządu lekarskiego zakłada, że 45 tysięcy lekarzy domowych będzie musiało raz na pięć lat przedkładać wyniki dwóch ankiet z ich oceną przez pacjentów.

Planowane zmiany zostaną wprowadzone w życie w celu podniesienia standardu opieki lekarskiej przez zidentyfikowanie lekarzy, z których nie są zadowoleni brytyjscy pacjenci. Lekarze będą musieli uwzględniać punktu widzenia pacjentów i zgłaszać samorządowi swoje słabe punkty oraz proponować działania naprawcze.

Lekarze, którzy słabo wypadną w przeprowadzonych ankietach, będą mogli skorzystać z porady samorządu i kursów, które pomogą im usprawnić swoją pracę i nawiązać pozytywny kontakt z pacjentem.

Badania ankietowe w oparciu o pisemny kwestionariusz, opracowywany przez organizację samorządu lekarzy domowych RCGP (Royal College of General Practioners), byłyby przeprowadzane w pierwszym i ostatnim roku pięcioletniego okresu, z którego lekarz jest rozliczany przez samorząd.

Lekarze domowi będą oceniani przez RCGP w oparciu o standardy opracowane przez główną organizację środowiska lekarskiego GMC (General Medical Council). Raz w roku muszą przedstawić również tzw. plan osobistego rozwoju zawodowego, który oceniany jest przez ich kolegów po fachu.

W miarę upływu czasu rozwiązania przyjęte wobec lekarzy domowych zostałyby rozciągnięte na całość środowiska lekarskiego - wszystkich 150 tys. lekarzy dopuszczonych do praktyki w Wielkiej Brytanii.

Przeprowadzanie takich ankiet może jednak spowodować, że lekarze przyjmą wobec pacjentów postawę "defensywną". Medycy na Wyspach obawiają się, że mogą być pomawiani przez pacjentów, co zafałszowałoby wyniki ankiet.

Nowy regulator brytyjskiej publicznej służby zdrowia - The Care Quality Commission - który zainaugurował właśnie działalność, chce, aby każda przychodnia lekarska miała swój profil ryzyka, pozwalający zidentyfikować jakość personelu lekarskiego - jego słabe i mocne punkty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH