Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Czy stosujemy zbędne terapie? Czy i w naszej ochronie zdrowia można wskazać zbędne terapie? Fot. Fotolia

Academy of Medical Royal Colleges, organizacja zrzeszająca uczelnie i wydziały medyczne w Wielkiej Brytanii i Irlandii, przedstawiła 40 procedur medycznych, które przynoszą niewielkie lub nie przynoszą żadnych korzyści dla pacjentów. Czy i u nas w kraju można takie znaleźć?

Akademia prowadzi kampanię ''Wybieraj mądrze'', której celem jest zmniejszenie nadmiernej medykalizacji. Właśnie w ramach tej akcji powstał wykaz procedur, co do celowości których można mieć wątpliwości.

Czy i w naszej ochronie zdrowia można wskazać zbędne terapie? Zapytaliśmy o to m.in. prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej i lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Listę stworzoną przez brytyjskich specjalistów z jedenastu dziedzin można znaleźć tutaj. Będzie ona poszerzana. Według Akademii odbiorcami kampanii są nie tylko lekarze, ale i pacjenci. To z ich ust powinny padać pytania: Czy naprawdę potrzebuję tego badania/leczenia/zabiegu? Jakie są zagrożenia/minusy? Jakie są skutki uboczne? Czy istnieją prostsze, bezpieczniejsze opcje? Wreszcie... Co się stanie, jeśli nic nie zrobię?

Te procedury są zbędne
Jak podaje brytyjska organizacja medyczna, w badaniu przeprowadzonym w 2015 r. aż 82 proc. lekarzy przyznało, że przeprowadziło leczenie, o którym wiedzieli, że jest zbędne. Powodem w większości przypadków były presja, czy oczekiwanie ze strony pacjenta.

Prof. Sue Bailey, przewodnicząca Academy of Medical Royal Colleges, podkreśla, że zarówno lekarze, jak i pacjenci powinni zadawać sobie pytanie, czy dany zabieg jest naprawdę niezbędny.

- Interwencje medyczne lub chirurgiczne nie muszą być jedynym rozwiązaniem oferowanym przez lekarza i więcej nie zawsze znaczy lepiej - stwierdza prof. Bailey w informacji prasowej Akademii.

Dr Krzysztof Bidas, wicedyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, nefrolog i specjalista chorób wewnętrznych uważa, że zbędną terapią jest stosowanie nitrofurantoiny w ZUM (zakażenie układu moczowego) u chorych z zaawansowaną chorobą nerek.

Czytaj także: Dziś koszyk jest jak dziurawe wiadro

Szef Kliniki Chirurgii Dziecięcej Urologii i Traumatologii wspomnianego szpitala dr Przemysław Wolak wskazuje z kolei na leczenie przepukliny pępkowej u noworodków i niemowląt metodą plastrowania - '"niecelowe i nie poprawiające wyników leczenia, a narażające dziecko na odparzenia i uszkodzenie skóry, gdyż przepuklina ulega zwykle samowyleczeniu i nie wymaga niczego poza obserwacją pacjenta''.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH