Lekarze uznali Marka Balickiego za najlepszego ministra zdrowia - podaje portal dla lekarzy konsylium24. Tak twierdzi 34,4 proc. ankietowanych lekarzy.

Na drugim miejscu uplasowała się aktualna Minister Zdrowia, Ewa Kopacz, uzyskując 32 proc. poparcia. 19,5 proc lekarzy za najlepszego Ministra Zdrowia XXI wieku w Polsce uważa profesora Zbigniewa Religę, który z tym wynikiem zajął 3 miejsce.

Pozostałych 6 ministrów, którzy pełnili urząd Ministra Zdrowia w XXI wieku nie zapisało się dobrze w pamięci lekarzy. Mariusza Łapińskiego (4 miejsce) za najlepszego Ministra Zdrowia uważa tylko 4,7 proc. lekarzy, a Wojciecha Rudnickiego (9 miejsce) ani jeden ankietowany lekarz nie uznał za najlepszego.

Połowa spośród 524 ankietowanych lekarzy nie chciała wskazać żadnego Ministra Zdrowia jako najlepszego dla systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Młodzi lekarze nie zgadzają się ze starszymi kolegami. Ich zdaniem na największe poparcie zasługuje obecna minister Kopacz (56,5 proc.). Marka Balickiego (2 miejsce) za najlepszego uważa 33 proc. młodych lekarzy. Młodzi lekarze bardzo nisko oceniają dokonania Zbigniewa Religi.

W grupie lekarzy z największym doświadczeniem (21 lat stażu pracy lub więcej) największe poparcie (48,5 proc.) ma Marek Balicki, a Ewa Kopacz zajmuje dopiero 3 miejsce (22,72 proc.).

Lekarze w dużej mierze nie są zorientowani co do tego, czym zajmowali się kolejni Ministrowie Zdrowia i jakie odnosili sukcesy. Wśród zastrzeżeń przeciwko wszystkim Ministrom Zdrowia najczęściej powtarzały się – brak kontynuacji działań poprzedników, czcze obietnice, uzależnienie działań od zaplecza partyjnego, najczęściej niechętnego niezbędnym zmianom. Lekarze skarżyli się, że brakuje ponadpartyjnego porozumienia w sprawie przyszłości opieki zdrowotnej nad polskimi pacjentami.

Wielu lekarzy zgłaszało zaskoczenie wymienionymi nazwiskami. Części z tych nazwisk nie znali, nie spodziewali się, że w ciągu kilku lat było aż dziewięciu Ministrów Zdrowia.

Pojawiły się również głosy, że Ministerstwo Zdrowia w ogóle nie jest potrzebne, a do podejmowania najważniejszych decyzji dla systemu ochrony zdrowia Polaków wystarczyłoby apolityczne stanowisko Naczelnego Lekarza Kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH