Warto być aktywnym, nawet gdy powietrze jest zanieczyszczone Warto być aktywnym, nawet gdy powietrze jest zanieczyszczone. Fot. baudman/Flickr CC BY 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Korzyści zdrowotne wynikające z chodzenia pieszo i jazdy na rowerze przeważają nad szkodliwymi następstwami wdychania zanieczyszczonego powietrza - informuje pismo Preventive Medicine.

W Wielkiej Brytanii zanieczyszczone powietrze jest przyczyną 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Ponieważ wysiłek zwiększa ilość wdychanych zanieczyszczeń, mogłoby się wydawać, że aktywność fizyczna w skażonym środowisku szkodzi.

Z drugiej strony regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko chorób serca, cukrzycy i wielu nowotworów.

Jak wykazali naukowcy z University of Cambridge przy współpracy z kolegami z University of East Anglia, nawet w przypadku miast o wysokim zanieczyszczeniu powietrza korzyści przeważają nad zagrożeniami.

Badacze wykorzystali komputerowe symulacje do porównania następstw różnych rodzajów aktywności fizycznej przy różnym poziomie zanieczyszczenia powietrza w wielu miejscach na świecie.

Więcej korzyści 

Jak się okazało, dla przeciętnego poziomu zanieczyszczenia powietrza na terenach miejskich szkody związane z wdychaniem zanieczyszczeń przeważają nad korzyściami z aktywności fizycznej dopiero po siedmiu godzinach jazdy na rowerze lub 16 godzinach spaceru dziennie. Większość ludzi nigdy nawet nie zbliża się do takiego poziomu aktywności.

- Nawet w Delhi, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie - gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza dziesięciokrotnie przewyższa londyński - trzeba by jeździć na rowerze ponad pięć godzin tygodniowo, zanim szkody przeważyłyby nad korzyściami - powiedział BBC kierujący badaniami dr Marko Tainio.

- Powinniśmy jednak pamiętać, że niewielka liczba osób z najbardziej zanieczyszczonych miast, takich jak kurierzy rowerowi, może być narażona na zanieczyszczenie powietrza w stopniu wystarczającym do zniweczenia korzyści zdrowotnych z aktywności fizycznej - dodał.

Jak wynika z badań, w ostatnich latach aktywność fizyczna w Londynie zawsze była korzystna. Przeciętny poziom zanieczyszczenia powietrza w miastach całego świata wynosi według danych WHO 22 mikrogramy na metr sześc. W Londynie w roku 2011 odnotowano średnio 16 mikrogramów na metr sześc.

Ruszać się i walczyć

To, że aktywność fizyczna daje korzyści nawet przy zanieczyszczeniu powietrza, nie oznacza, że z zanieczyszczeniem nie należy walczyć - podkreślił jeden ze współautorów badań, dr James Woodcock. Jak zaznaczył, potrzebne są inwestycje w infrastrukturę, aby zachęcić ludzi do chodzenia pieszo lub jazdy na rowerze zamiast jazdy samochodem - co zmniejsza zanieczyszczenie powietrza i zwiększa poziom aktywności fizycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH