Warszawa: wystawa inspirowana ewakuacją Szpitala Ujazdowskiego Podchorążowie rezerwy oraz personel medyczny, przed budynkiem Zakładu Radiologii, 1938 r.

W Centrum Sztuki Współczesnej od soboty (13 marca) prezentowana będzie wystawa "Sustenazo". zainspirowana ewakuacją Szpitala Ujazdowskiego w 1944 r.

Prace eksponowane w piwnicach Zamku Ujazdowskiego zostały częściowo zainspirowane wydarzeniem, które miało miejsce na początku Powstania Warszawskiego, kiedy żołnierze niemieccy zmusili ponad 1800 pacjentów oraz pracowników medycznych do opuszczenia gmachu Szpitala Ujazdowskiego, w którym mieści się obecnie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Autorem wystawy jest Monika Weiss.

– Powstanie Warszawskie to ważny, ostatni rozdział historii Szpitala Ujazdowskiego – podkreśliła podczas konferencji prasowej w piątek (12 marca) kurator ekspozycji Milada Ślizińska.

6 sierpnia 1944 roku o 9 rano nastąpił wymarsz ze szpitala ulicami Górnośląską, Myśliwiecką ku Czerniakowskiej. W pierwszym szeregu niesiono flagi Czerwonego Krzyża, za nimi posuwał się czworobok ciężko chorych, dźwiganych na noszach, dalej szli chorzy poruszający się o własnych siłach, za nimi pracownicy szpitalni i ich rodziny zamieszkałe w Ujazdowie, a na końcu pięć wozów ze sprzętem szpitalnym, apteką, żywnością i kasą szpitalną. Gigantyczny pochód liczył 1831 osób.

Pacjenci i personel znaleźli schronienie w klasztorze sióstr Rodziny Marii na ul. Chełmskiej na Mokotowie. Po upadku Powstania szpital został ewakuowany do prywatnej willi w Milanówku, a potem - do Krakowa, gdzie ostatni komendant szpitala płk dr Stefan Tarnawski rozwiązał go.

Kurator wystawy Milada Ślizińska zwróciła uwagę, że zanim szpital rozwiązano, działał on w Milanówku, w willi, która obecnie należy do Krystyny Jandy. Artystka przyjęła Monikę Weiss u siebie i pokazała jej swój dom.

Artystka zwróciła uwagę, że tytuł jej wystawy "Sustenazo" z greckiego oznacza wzdychać, lamentować.

Wchodzącym na wystawę przez długi, ciemny korytarz gościom towarzyszą kompozycje dźwiękowe artystki: głosy żyjących do dzisiaj uczestników wygnania ze Szpitala Ujazdowskiego zestawione z anonimowymi głosami Niemców czytających strofy „Fausta” Goethego. Na wystawie można zobaczyć również m.in. prace wideo, rysunki; w jednej z sal Weiss rozrzuciła na podłodze otwarte książki, szpitalne przybory, lekarski otwarty kufer.

Monika Weiss urodziła się w Warszawie w 1964 roku, mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jest profesorem nowych mediów i rysunku na Wydziale Sztuki w Washington College. Ostatnio jej prace były prezentowane między innymi w Muzeum Montanelli (Praga), Cisneros Fontanals Art Foundation (Miami), Frauenmuseum (Bonn), Kunsthaus Dresden oraz North Dakota Museum of Art (Grand Forks). W 2009 artystka otrzymała nagrodę The New York Foundation for the Arts w dziedzinie sztuki interdyscyplinarnej.

Wystawę "Sustenazo" można będzie zwiedzać do 25 kwietnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH