Warszawa: wystawa edukacyjna o udarze mózgu

Udar mózgu może wystąpić u każdego z nas, niezależnie od wieku, płci, wykształcenia, sytuacji rodzinnej i materialnej - można przekonać się na wystawie edukacyjnej, która od czwartku (11 września) będzie gościć w stolicy. Przedstawia historie 10 osób, które przeżyły udar.

Ekspozycję można oglądać w dniach 11-23 września na Pasażu Stefana Wiecheckiego "Wiecha" w Warszawie. Wcześniej wystawa "odwiedziła" Gdańsk. Po Warszawie trafi jeszcze do: Katowic, Wrocławia i Poznania.

- Mimo że udar mózgu jest trzecim najczęstszym powodem zgonów oraz najpowszechniej występującą przyczyną niepełnosprawności osób po 40. roku życia, wiedza polskiego społeczeństwa na temat tej choroby wciąż jest niewielka - mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu (FUM), która jest organizatorem wystawy pod hasłem "Manifest udarowy". Potwierdzeniem tego mogą być wypowiedzi bohaterów ekspozycji. 

Brak znajomości objawów udaru mózgu sprawia, że Polacy często za późno wzywają pomoc do osób, które mają udar. Tymczasem powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie do osoby, u której pojawiły się takie symptomy, jak asymetria twarzy - opadanie jednego kącika ust albo niedowład ręki czy nogi po jednej stronie ciała, zaburzenia widzenia, mowy, równowagi, zawroty głowy, nagła zmiana zachowania, czy nagły nietypowy ból głowy.

Taki pacjent powinien być zawieziony przez pogotowie jak najszybciej do najbliższego szpitala z oddziałem udarowym, przekonują członkowie FUM. 

Szybka reakcja daje największe szanse na uratowanie osoby z udarem oraz na ograniczenie jego skutków. U pacjenta, u którego doszło do udaru niedokrwiennego (stanowiącego ok. 80 proc. wszystkich przypadków udaru), w ciągu bardzo krótkiego czasu - do 4,5 godziny - można zastosować lek trombolityczny. Rozpuszcza on zakrzep, który zablokował naczynie doprowadzające krew do mózgu i spowodował udar. 

FUM przypomina, że w terapii udaru mózgu niezwykle ważna jest także odpowiednia, szybko rozpoczęta rehabilitacja. Ogranicza ona wczesną śmiertelność, powikłania udaru w postaci niepełnosprawności i jest niezbędna do poprawy jakości życia chorych. 

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH