Wręczono prestiżowe nagrody prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Obie nagrody są szczególnie cenione w środowisku medycznym – świadczą o najwyższym poziomie naukowym i profesjonaliźmie wyróżnionych.

Dr Agnieszka Drosdzol-Cop została tegoroczną laureatką Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a prof. Łukasz J. Szumowski Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Agnieszka Drosdzol-Cop jest adiunktem w Katedrze Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Została uhonorowana za cykl prac poświęcony ginekologii dziecięcej i dziewczęcej oraz seksualności kobiet. Do jej zainteresowań należy również seksuologia kliniczna. Laureatka ma 32 lata; w 2003 roku ukończyła Śląski Uniwersytet Medyczny, zaś trzy lata później obroniła tytuł doktora nauk medycznych. Jest laureatką kilkunastu nagród uczelnianych i autorką wielu artykułów naukowych oraz innych publikacji.

Łukasz Szumowski jest kardiologiem i elektrofizjologiem; pracuje w Instytucie Kardiologii w Aninie, gdzie kieruje Pracownią Elektrofizjologii. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Zespół, którym kieruje dr Szumowski, wykonuje ponad 800 ablacji oraz kilkaset implantacji rocznie. Pod kierunkiem prof. Franciszka Walczaka, wraz z zespołem, jako pierwszy w świecie wykonał ablację polimorficznego częstoskurczu komorowego u pacjentów po zawale serca (2004) oraz częstoskurczu katecholaminergicznego (2005). Wykonuje – jako jeden z nielicznych w świecie – ablacje u kobiet w ciąży.

Każda z nagród wręczana jest raz w roku lekarzowi, który – pomimo młodego wieku – odniósł już znaczące sukcesy, nierzadko również na arenie międzynarodowej. Dotychczasowi laureaci nagród publikują w najlepszych czasopismach medycznych świata, i należą do czołówki naukowej w swoich dziedzinach.

Kapitułę nagród tworzą najwybitniejsze autorytety w dziedzinie kardiologii i ginekologii, w tym prezesi i wiceprezesi obu towarzystw, a także konsultanci krajowi i wojewódzcy w tych specjalizacjach.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas specjalnego koncertu świątecznego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obok ogromnego prestiżu, nagrody mają również wymiar finansowy (20 tys. zł. każda). Fundatorem obydwu nagród od wielu lat jest firma Bayer.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH