Wręczono prestiżowe nagrody prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Obie nagrody są szczególnie cenione w środowisku medycznym – świadczą o najwyższym poziomie naukowym i profesjonaliźmie wyróżnionych.

Dr Agnieszka Drosdzol-Cop została tegoroczną laureatką Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, a prof. Łukasz J. Szumowski Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Agnieszka Drosdzol-Cop jest adiunktem w Katedrze Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Została uhonorowana za cykl prac poświęcony ginekologii dziecięcej i dziewczęcej oraz seksualności kobiet. Do jej zainteresowań należy również seksuologia kliniczna. Laureatka ma 32 lata; w 2003 roku ukończyła Śląski Uniwersytet Medyczny, zaś trzy lata później obroniła tytuł doktora nauk medycznych. Jest laureatką kilkunastu nagród uczelnianych i autorką wielu artykułów naukowych oraz innych publikacji.

Łukasz Szumowski jest kardiologiem i elektrofizjologiem; pracuje w Instytucie Kardiologii w Aninie, gdzie kieruje Pracownią Elektrofizjologii. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Zespół, którym kieruje dr Szumowski, wykonuje ponad 800 ablacji oraz kilkaset implantacji rocznie. Pod kierunkiem prof. Franciszka Walczaka, wraz z zespołem, jako pierwszy w świecie wykonał ablację polimorficznego częstoskurczu komorowego u pacjentów po zawale serca (2004) oraz częstoskurczu katecholaminergicznego (2005). Wykonuje – jako jeden z nielicznych w świecie – ablacje u kobiet w ciąży.

Każda z nagród wręczana jest raz w roku lekarzowi, który – pomimo młodego wieku – odniósł już znaczące sukcesy, nierzadko również na arenie międzynarodowej. Dotychczasowi laureaci nagród publikują w najlepszych czasopismach medycznych świata, i należą do czołówki naukowej w swoich dziedzinach.

Kapitułę nagród tworzą najwybitniejsze autorytety w dziedzinie kardiologii i ginekologii, w tym prezesi i wiceprezesi obu towarzystw, a także konsultanci krajowi i wojewódzcy w tych specjalizacjach.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas specjalnego koncertu świątecznego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obok ogromnego prestiżu, nagrody mają również wymiar finansowy (20 tys. zł. każda). Fundatorem obydwu nagród od wielu lat jest firma Bayer.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH