Prof. Wojciech Rowiński, prof. Maciej Krzakowski, aktor Jerzy Stuhr, fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" - laureatami tegorocznych Nagród św. Kamila.

Nagrody specjalne przyznawane są za wybitne osiągnięcia w służbie chorym. Stuhr odebrał nagrodę za "odkrywanie nadziei w najtrudniejszych chwilach życia, dzielenie się nią z innymi i ukazanie własnym przykładem, że cierpieniu można nadać sens".

Prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej otrzymał nagrodę "w uznaniu całokształtu dorobku naukowego, pionierskich osiągnięć medycznych oraz za doniosły osobisty wkład w rozwój transplantologii w Polsce".

Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" została uhonorowana za "wieloletnią aktywność filantropijną, wykraczającą poza utarte granice oraz determinację w skutecznym zrealizowaniu projektu kliniki Budzik.

W gali wręczenia nagród w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich wziął udział m.in. premier Donald Tusk. W swym wystąpieniu nawiązał do ogłoszonej w poniedziałek decyzji papieża Benedykta XVI o ustąpieniu ze Stolicy Piotrowej. Jak ocenił, decyzja papieża jest znacząca, smutna i ważna i jest przypomnieniem nam wszystkim, "czym jest życie człowieka, czym jest cierpienie człowieka, czym jest słabość człowieka".

O nagrodzonych Tusk powiedział, że "pokazują bardzo wyraźnie, że największym darem, którym możemy dać osobom cierpiącym i chorym, jest nasza obecność, z naszą miłością, z naszym uczuciem, z naszym poświęceniem".

- Jako państwo, jako władze publiczne, jesteśmy w stanie, w mniejszym lub większym stopniu, gorzej lub lepiej, zapewnić finansowanie różnych działań na rzecz chorych, ale serca, czułości, troski, miłości, nie można sfinansować - podkreślił premier.

W kategorii "Pracownicy służby zdrowia z pasją realizujący swoją misję dla dobra chorych i cierpiących", nagrodą główną uhonorowano krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii prof. Macieja Krzakowskiego - "w uznaniu dorobku naukowego oraz za dotychczasową ofiarną służbę dla dobra chorych onkologicznie i godną naśladowania szlachetną postawę lekarza".

W tej samej kategorii wyróżniono śląskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny paliatywnej dr Jadwigę Pyszkowską, a także Beatę Stepanow z Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej w Kleczewie.

W kategorii "Stowarzyszenia i organizacje pacjentów, będące wzorem opieki nad chorymi i ich rodzinami" główna nagroda trafiła do fundacji "Wygrajmy zdrowie" im. prof. Grzegorza Madeja - "w uznaniu za wieloletnią edukację społeczną w dziedzinie uroonkologii oraz za dotychczasową działalność dla dobra chorych". Wyróżniono w tej kategorii Stowarzyszenie Debra Polska "Kruchy Dotyk" oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym Na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

Nagroda św. Kamila - patrona chorych i pracowników służby zdrowia - ustanowiona została w 2007 r. z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Jest przyznawana co roku z okazji Światowego Dnia Chorego. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH