Warszawa: wolontariat ratowniczy - pasja, satysfakcja, zaangażowanie

Wolontariusz-ratownik musi być przeszkolony, jego praca wymaga zaangażowania, jest pasją, przynosi satysfakcję z pomagania innym - mówili w poniedziałek (5 września) wolontariusze WOPR-u, PCK i Ochotniczej Straży Pożarnej w Warszawie w pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu.

W Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu (ERW) otwartym w Warszawie na Placu Defilad, do 14 września można zapoznać się z wolontariatem - m.in. porozmawiać z przedstawicielami organizacji poszukujących ochotników.

Jak powiedziała rzeczniczka pawilonu ERW Magdalena Fijołek, poniedziałek jest dedykowany wolontariatowi ratowniczemu. Swoje stanowiska w pawilonie mają: Polski Czerwony Krzyż, WOPR, Ochotnicza Straż Pożarna.

W pawilonie (ERW) można m.in. dowiedzieć się jak zachować się w sytuacji porażenia prądem czy wypadku drogowego. Można także obejrzeć nowoczesny sprzęt ratowniczy, przygotowano zajęcia plastyczne dla dzieci, przed pawilonem występują orkiestry strażackie.

Szef grupy ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kielcach Rafał Maziejuk powiedział, że ratownik PCK musi spełniać wymagania regulaminowe - przejść odpowiednie kursy, odpowiednie szkolenia.

- Wiedzę tę można zdobyć w PCK. Większość kursów jest za darmo - mówił. Poinformował, że w PCK pracują ratownicy kwalifikowani, czyli osoby po 60-godzinnym kursie i ze zdanym egzaminem państwowym, a także ratownicy i pielęgniarki oraz lekarze.

- Członków WOPR jest ponad 75 tys., osób z uprawnieniami ratowniczymi ponad 71 tys. i znakomita większość z nich to wolontariusze. Ci, którzy pracują zarobkowo, to niewielki odsetek - powiedział Piotrowski. Aby zostać wolontariuszem trzeba posiąść pewne umiejętności - trzeba umieć pływać. Jeśli umie się pływać, trzeba zgłosić się do najbliższej jednostki terenowej i odbyć podstawowy kurs specjalistyczny - dodał.

Według danych przedstawionych przez Instytut Spraw Publicznych, w 2011 r. w wolontariat zaangażowany był co czwarty Polak, jednak aż 80 proc. z nich pomaga jedynie rodzinie i przyjaciołom. W innych krajach UE wyniki te są lepsze - w Niemczech i w Skandynawii w działalność wolontariacką angażuje się niemal połowa obywateli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH