Warszawa: w poniedziałek początek międzynarodowej konferencji o niewidomych

"Wykształcenie najlepszym antidotum na dyskryminację niewidomych" - to temat XI edycji międzynarodowej konferencji na temat problemów ludzi niewidomych i niedowidzących, która rozpocznie się w poniedziałek (2 grudnia) w Warszawie.

Dwudniowa konferencja: REHA FOR THE BLIND IN POLAND - "Świat Dotyku i Dźwięku" odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jej organizatorem jest Fundacja Szansa dla Niewidomych, a współorganizatorami m.in. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach i Polski Związek Niewidomych. Patronat nad wydarzeniem objęła prezydentowa Anna Komorowska.

Konferencję poprzedzi rozpoczynająca się o godz. 10 przed Salą Kongresową PKiN manifestacja "niewidomych i ich przyjaciół" pod hasłem "My nie widzimy nic, a Wy - czy widzicie nas?". Według organizatorów demonstracja ma przypomnieć o istnieniu osób niewidomych i prosić o pomoc dla nich.

- Chodzi o to, żeby nastąpiło jakieś połączenie między tymi dwoma światami - widzących i niewidomych. Próbujemy pokazać, że my istniejemy, mamy jakieś tam sukcesy, jakieś problemy. Nie jest to manifestacja protestacyjna, chodzi nam jedynie o zauważenie przez resztę społeczeństwa - powiedział PAP Igor Busłowicz, informatyk z Fundacji Szansa dla Niewidomych.

W trakcie samej konferencji, która - jak zapewniają organizatorzy - jest największą tego typu imprezą w Europie środkowej i Wschodniej, zaplanowano debaty, których tematami przewodnimi mają być: Edukacja drogą do sukcesu, Nowoczesna rehabilitacja na co dzień, Z technologią za pan brat.

Podczas konferencji będzie się można dowiedzieć m.in. o nowych metodach terapii wzroku, nowoczesnym czytelnictwie bezwzrokowym, rozwiązaniach informatycznych, pozwalających niewidomym widzieć więcej, zasięgnąć porad prawnych i okulistycznych. Tematem debat będą też kultura, sport, turystyka, czytelnictwo, media jako ważne aspekty dla rehabilitacji niewidomych.

Konferencji towarzyszyć będzie międzynarodowa wystawa prezentująca nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, oprogramowanie, oferty szkoleniowe, działalność fundacji i stowarzyszeń, wystawa książek dla niewidomych i niedowidzących.

Uczestnicy konferencji będą też mieli okazję obejrzeć filmy z audiodeskrypcją i wziąć udział w turniejach sportowych w dyscyplinach, w których wzrok nie jest niezbędny, takich jak: ping-pong, strzelectwo laserowe, brydż, szachy.

Wśród gości specjalnych konferencji głos zabiorą m.in.: Henryk Wujec - doradca prezydenta RP ds. społecznych, dr Joanna Staręga - Piasek z Instytutu Rozwoju Służb Społecznych, Władysław Gołąb - prezes zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Podczas konferencji rozdane też zostaną wyróżnienia IDOL 2013 dla osób i instytucji zaangażowanych w działania na rzecz osób niewidomych.

Organizatorzy liczą, że konferencja zgromadzi ok. trzech tysięcy uczestników (w ubiegłym roku uczestniczyło w niej 2600 osób).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH