Warszawa: samolot z trumnami prezydenckiej pary leci do Krakowa

Samolot wojskowy z trumnami Prezydenta RP i Pierwszej Damy po godz. ósmej rano w niedzielę (18 kwietnia) wystartował z warszawskiego Okęcia.

Na wojskowym lotnisku na Okęciu honory prezyenckiej parze oddała Kompania Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, reprezentacja Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Marynarki Wojennej. Obecna była rodzina tragicznie zmarłej pary prezydenckiej: córka - Marta z mężem, brat Marii Kaczyńskiej - Konrad Mackiewicz. Jest także m.in. minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński.

Przed lotniskiem wojskowym do rana gromadzili się ludzie. Przynieśli ze sobą biało-czerwone flagi z kirem.

Trumny z ciałami pary prezydenckiej, w drodze na lotnisko Okęcie, przejechały w kondukcie żałobnym koło Muzeum Powstania Warszawskiego. Lech Kaczyński, jako prezydent stolicy, otworzył je w lipcu 2004 roku.

Budowa Muzeum Powstania Warszawskiego, jednej z najnowocześniejszych placówek muzealnych w kraju, jest uznawana za jeden z sukcesów Lecha Kaczyńskiego.

Sprawa budowy Muzeum Powstania Warszawskiego ciągnęła się od 1981 roku. Lech Kaczyński, już jako kandydat na prezydenta Warszawy, w 2002 roku zapowiedział utworzenie muzeum. Gdy wygrał wybory podjął działania zmierzające do jego wybudowania. W lipcu 2003 roku ogłosił, że powstanie ono w dawnej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej. Placówkę otwarto 1 sierpnia 2004 roku, w 60. rocznicę powstania warszawskiego.

Muzeum powstało według pomysłu krakowskiego architekta Wojciecha Obtułowicza. Znalazły się w nim m.in. opisy poszczególnych dni powstania, powstańcze pamiątki, archiwalne zdjęcia, na telebimach wyświetlane są nagrania wspomnień powstańców. W muzeum znalazła się też replika Liberatora, który niósł pomoc powstańcom, oraz rekonstrukcja fragmentu kanału, którym powstańcy przemieszczali się m.in. pomiędzy dzielnicami. Muzeum otoczone jest Parkiem Wolności, w którym zbudowano Mur Pamięci; umieszczono na nim tabliczki z nazwiskami powstańców zabitych w czasie walk.

Wcześniej kondukt z trumnami pary prezydenckiej przejechał przez pl. Bankowy, przy którym mieści się siedziba władz stolicy. Lech Kaczyński w latach 2002-2005 pełnił funkcję prezydenta Warszawy. Był pierwszym prezydentem stolicy wybranym w bezpośrednich wyborach.

Na pl. Bankowym, tak ja na całej trasie przejazdu konduktu, parę prezydencką żegnali warszawiacy. Na karawny rzucano kwiaty, głównie żółte tulipany.

Prezydentem Warszawy Lech Kaczyński został wybrany 18 listopada 2002 r. W drugiej turze pokonał Marka Balickiego. Głosowało na niego 335 262 osób - 70,54 proc. wyborców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH