Warszawa: powstało Stowarzyszenie Muzeum Medycyny

W czerwcu br., z inicjatywy młodych lekarzy i osób związanych z ochroną zdrowia, zostało powołane do życia Stowarzyszenie Muzeum Medycyny w Warszawie.

Podstawowym celem statutowym Stowarzyszenia jest doprowadzenie do stworzenia w Warszawie  Muzeum Medycyny w oparciu o Zbiory Specjalne Głównej Biblioteki Lekarskiej. Gdy już taka placówka powstanie, Stowarzyszenie będzie wspierało ją merytorycznie i organizacyjnie.

We władzach Stowarzyszenia Muzeum Medycyny w Warszawie i wśród członków znaleźli się młodzi lekarze, kierownictwo Głównej Biblioteki Lekarskiej oraz osoby związane z polską ochroną zdrowia, medycyną, kulturą i sztuką.

Od wielu lat opieką nad zbiorami i ich powiększaniem zajmuje się Główna Biblioteka Lekarska. W ramach struktur GBL powołany został Dział Zbiorów Specjalnych. Jego zadaniem jest opieka nad historycznymi eksponatami związanymi z polskimi lekarzami, archiwaliami i muzealiami medycznymi oraz powiększanie zbiorów.

GBL ma w swoich zbiorach kilka tysięcy starodruków związanych z medycyną, mnóstwo eksponatów pokazujących, jak rozwijała się chirurgia, ortopedia czy stomatologia na przestrzeni setek lat, odznaczenia, medale i dyplomy polskich lekarzy, a także sięgające wielu dekad wstecz rejestry lekarzy i pacjentów oraz procedury medyczne. To ogromna wiedza historyczna.

Stowarzyszenie wspierają Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Polskiej w Krakowie, Muzeum przy Zakładzie Historii Medycyny Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie oraz Muzeum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Przy Stowarzyszeniu powołana została Rada Naukowa, w której znaleźli się wybitni lekarze, historycy i artyści. Instytucjonalnego wsparcia Stowarzyszeniu udzielają: Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Lekarskie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie – w Hołdzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH