Warszawa: plan uroczystości żałobnych, gromadzą się tłumy

Podczas sobotnich (17 kwietnia) uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie głos zabiorą marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

Przemawiać będą też: szef gabinetu prezydenta Maciej Łopiński i Izabela Sariusz-Skąpska, córka prezesa Federacji Rodzin Katyńskich.

Według programu, na rozpoczęcie uroczystości, o godz. 11.59, trębacz zagra sygnał „Baczność”, o godz. 12.00 wszyscy zgromadzeniu uczczą dwoma minutami ciszy pamięć 96 ofiar sobotniej katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Potem trębacz zagra utwór „Śpij kolego”, nastąpi uroczyste odczytanie nazwisk ofiar.

Po odegraniu hymnu państwowego, głos zabiorą marszałek Sejmu, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego przejął obowiązki głowy państwa, premier, szef gabinetu prezydenta i córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich, który również poniósł śmierć w sobotniej (10 kwietnia) katastrofie.

Na godz. 13.00 zaplanowana jest na pl. Piłsudskiego uroczysta msza żałobna.

Dziesiątki tysięcy osób zgromadzonych na placu Piłsudskiego w Warszawie uczciły o godzinie 8.56 dwoma minutami ciszy pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Wiele osób płakało, trzymając się za ręce w geście jedności i solidarności. – Właśnie mija tydzień od tej niewyobrażalnej tragedii, jaka dotknęła nasz kraj. Nie mogę powstrzymać łez. Trzymaliśmy się wraz z innymi ludźmi za ręce, bo chcemy być tutaj razem, tak jak razem powinna być teraz cała Polska – powiedziała Joanna Pawelec z Gdańska, która przyjechała na uroczystości żałobne do Warszawy wraz z mężem i 9-letnią córką.

Podkreśliła, że musiała przyjechać do stolicy, aby złożyć hołd wszystkim ofiarom „tej strasznej tragedii”. – Nie mogło mnie tutaj zabraknąć – dodała.

Wśród tysięcy osób przybyłych na pl. Piłsudskiego w Warszawie, które wypełniły już niemal po brzegi najbliższe sektory ustawione tuż za miejscami przewidzianymi dla rodzin ofiar i oficjalnych gości znaleźli się także obywatele rosyjscy.

– My Rosjanie czujemy szczególny smutek po tym, co się wydarzyło pod Smoleńskiem. Trudno uwierzyć, że tak straszna tragedia się wydarzyła. Zginął wasz prezydent wraz z żoną oraz wielu wybitnych ludzi. Przyjechaliśmy tutaj, bo chcemy być z wami – powiedział Jurij z Moskwy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH