Warszawa: otwarto mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną Mieszkanie przeznaczone jest dla czterech osób i ma charakter rotacyjny Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na warszawskiej Pradze otwarto mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W warunkach zbliżonych do domowych osoby z niepełnosprawnością będą uczyć się samodzielności pod okiem terapeutów i opiekunów.

Mieszkanie treningowe w budynku komunalnym przy ulicy Jagiellońskiej działa od stycznia br.

Mieszkanie przeznaczone jest dla czterech osób i ma charakter rotacyjny - można w nim przebywać od kilku tygodni do trzech miesięcy. Niedawno rozpoczął się pierwszy turnus.

Tymczasowi lokatorzy mają zapewnioną pomoc w zakresie rehabilitacji usamodzielniającej m.in. poprzez różnego rodzaju treningi np. kulinarne i porządkowe.

Oprócz uczestników w mieszkaniu jest również terapeuta, który czuwa nad przebiegiem projektu jednocześnie pilnując przestrzegania ustalonych zasad. Wyznaczane są dyżury (np. danego dnia jedna osoba jest odpowiedzialna za zrobienie śniadania, inna za mycie naczyń, itd.), poza tym pomaga w rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie ze stresem, łagodzi ewentualne konflikty.

W piątek z wizytą u mieszkańców byli rodzice, przyjaciele i przedstawiciele ratusza.

- Projekt mieszkań treningowych jest dla nas bardzo ważny. W takich warunkach zbliżonych do domowych osoby z niepełnosprawnością szybciej uczą się samodzielności pod okiem terapeutów i opiekunów, bez udziału rodziców. To również możliwość poznania innych ludzi i zawiązania się przyjaźni - mówiła podczas wizyty wicedyrektor miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych Marta Jakubiak.

Mieszkanie na Pradze zostało stworzone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w planach jest otwarcie mieszkania treningowego dla osób chorych psychicznie; otwarcie jest przewidziane na maj - powiedziała PAP Jakubiak.

Organizacja zapewniająca funkcjonowanie mieszkania - Stowarzyszenie "Bardziej kochani" - została wyłoniona w drodze otwartego konkursu dla organizacji pozarządowych. To stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa, formalnie zarejestrowane w lipcu 2001 roku.

W Warszawie jest osiem mieszkań chronionych - treningowych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, współfinansowanych ze środków miasta; w tym cztery dla osób chorujących psychicznie, trzy - dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i jedno dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną, poruszających się na wózkach.

W latach 2016-2018 na prowadzenie tych mieszkań ratusz przeznaczył ponad 3,2 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH