Warszawa: ośrodek dla uzależnionych zamiast izby wytrzeźwień

Miejscem dla sześciu osób dysponuje dział przerywania ciągów alkoholowych, który z początkiem 2011 r. rozpocznie działalność w Stołecznym Ośrodku dla Osób Nietrzeźwych (SODON). Dział powstał z myślą o osobach, które dobrowolnie zdecydują się poddać leczeniu.

SODON to dawna Izba Wytrzeźwień, działająca w Warszawie przy ul. Kolskiej przez kilkadziesiąt lat. O zmianie jej nazwy i rozszerzeniu zakresu działalności stołeczni radni zdecydowali w listopadzie ub.r. We wtorek ( 28 grudnia) dziennikarzom zaprezentowano nowe pomieszczenia, które od tego czasu powstały w ośrodku.

W nowym dziale są trzy sale: trzy-, dwu- i jednoosobowa; w każdej znajduje się telewizor. Ma to być miejsce, w którym osoby decydujące się na leczenie choroby alkoholowej będą doprowadzone do stanu całkowitej trzeźwości. Wymagane jest to przed przyjęciem na oddział detoksykacyjny w placówce ochrony zdrowia.

– Przede wszystkim jest to oferta dla ludzi, którzy chcą się leczyć. To musi być świadoma decyzja osób, które są uzależnione. Pobyt tu będzie trwać 3-7 dni. W tym czasie pacjentom będą podawane leki, będą mieli też zapewnioną obsługę lekarską, pielęgniarską i psychologiczną. Stąd będą mogły trafić do oddziałów detoksykacyjnych, gdzie zostanie podjęte długotrwałe leczenie – powiedziała dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu miasta Ewa Gawor.

Opłata za dobę pobytu w nowym dziale wynosi 295 zł i jest pobierana z góry. – Wiemy, że część osób korzysta z prywatnej pomocy tego typu. Koszt jest tam dużo większy, bo za pierwszą dobę płaci się ok. 700 zł – powiedziała Gawor.

Pobyt w dziale przerywania ciągów alkoholowych odbywa się na zasadzie pełnej dobrowolności. Sale dla pacjentów są oddzielone od pozostałej części ośrodka. Dział dysponuje również miejscami dla kobiet, a dyrekcja ośrodka zapewnia pełną dyskrecję pobytu.

Pacjenci będą przyjmowani bez skierowania i będą mogli być pod wpływem alkoholu, jednak w wydychanym powietrzu nie może być go więcej niż 1 promil. Podczas pobytu pacjent dostanie trzy posiłki dziennie.

Pacjenci będą przyjmowani od 3 stycznia przyszłego roku, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-13. Wszelkie informacje udzielane są pod numerem telefonu 22 838 84 07. Pod tym samym numerem przyjmowane są też zapisy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH