Warszawa: lekarze wymyślili festiwal "Ślimakowe rytmy" Podczas festiwalu wystąpią osoby po wszczepieniu implantu, które mają doskonały słuch muzyczny, Fot. Fotolia

W Warszawie trwa I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe rytmy". Jego organizatorami są Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytut Narządów Zmysłów.

Pomysłodawcą festiwalu jest prof. Henryk Skarżyński, który w 16 lipca 1992 r. jako pierwszy lekarz w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej.

- Wymiar festiwalu jest różnorodny. Pierwszy, to pokazanie przez pryzmat muzyki prawdziwych osiągnięć nauki i medycyny, z czego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy - wyjaśniał prof. Skarżyński. Jak dodał, ważne jest również pokazanie, że osoby po wszczepieniu implantów ślimakowych mogą rozwijać swoje talenty muzyczne.

Podczas konferencji zapowiadającej festiwal Małgorzata Jeruzalska - jedna z pacjentek IFiPS, a obecnie pracownik Instytutu - przekonywała, że wszczepienie implantu pozwala osobom z zaburzeniami słuchu rozwijać muzyczne zainteresowania.

Jeruzalska urodziła się jako słyszące dziecko, jednak przed piętnastym rokiem życia wykryto u niej duży niedosłuch. Niskie tony słyszała prawidłowo, ale stopniowo traciła możliwość odbioru wysokich oraz średnich tonów. Gdy była już dorosła, zdecydowała się na wszczepienie implantu ślimakowego.

Mając możliwość pełnego odbioru dźwięków, postanowiła rozwijać swoje muzyczne zainteresowania i zaczęła uczęszczać na indywidualne lekcje śpiewu prowadzone przez adeptkę akademii muzycznej, początkującą wówczas solistkę Opery Kameralnej.

- Śpiew jest czymś bardzo osobistym; ekspresja własnym głosem i własnym ciałem (...) daje wiele możliwości. Tak naprawdę (głos) jest to instrument od razu dostępny - wyjaśniała Jeruzalska.

To właśnie z myślą o osobach, które po wszczepieniu implantów ślimakowych rozwijają swoje muzyczne pasje organizowany jest Festiwal "Ślimakowe rytmy".

Podczas festiwalu wystąpią osoby po wszczepieniu implantu, które mają doskonały słuch muzyczny. Osoby te śpiewają, komponują, grają na różnych instrumentach, a nawet nagrywają płyty. Zgłoszenia przysłało 95 osób z całego świata. Jury preselekcyjne wybrało 33 osoby, które przyjechały z piętnastu krajów, m.in. z: Australii, Chin, Dominikany, Hiszpanii, Izraela, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Turcji i Wielkiej Brytanii.

W środę wybrane zostanie 10-13 osób, które wystąpią podczas Koncertu Galowego, zaplanowanego na czwartek. Laureatów wyłoni 15-osobowe jury, w skład którego wejdą m.in. prof. Jerzy Stuhr, Jerzy Marchwiński, Maciej Miecznikowski i prof. Ryszard Zimak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH