Warszawa: akcja oddawania krwi przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim Mimo rozwoju medycyny nie udało się stworzyć sztucznej krwi, substytutów krwinek czerwonych, więc dostępność krwi jest podyktowana obecnością krwiodawców. FOT. Fotolia

Na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na pl. Bankowym w Warszawie można dziś (28 marca) oddać krew. W akcji biorą udział - oprócz urzędników - policjanci i strażacy. Każdy zdrowy dorosły może do nich dołączyć.

- Nikogo nie trzeba zachęcać do oddawania krwi. Mam nadzieję, że uda się dziś oddać dużo krwi, która trafi do potrzebujących - powiedział przed rozpoczęciem zbiórki wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

- Wspieram i będą wspierał inicjatywy krwiodawstwa. W Komendzie Stołecznej Policji od dwóch lat funkcjonuje klub honorowych krwiodawców, bierzemy udział w działaniach ogólnokrajowych i lokalnych, które sami także inicjujemy. Funkcjonariuszom udało się już zebrać przeszło 80 litrów krwi. Jestem z tego dumny, że policjanci, którzy w ramach codziennych obowiązków narażają własne życie i zdrowie, jeszcze po służbie oddają krew, ratując ludzkie życie - powiedział mł. insp. p.o. Komendant Stołeczny Policji dr Rafał Kubicki.

Jak dodał, działający w KSP klub honorowych krwiodawców liczy 103 członków. - Jestem pewien, że liczba członków będzie stale rosła - dodał.

Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Jasztal podkreślił, że naturalną częścią pracy strażaków jest niesienie pomocy także w postaci "podarowania części siebie, czyli krwi, która jest naturalnym lekiem, którego nic nie zastąpi".

- Mimo rozwoju medycyny nie udało się stworzyć sztucznej krwi, substytutów krwinek czerwonych, więc dostępność krwi jest podyktowana obecnością krwiodawców, ich stanem zdrowia, chęcią niesienia pomocy. Wśród krwiodawców służby stanowią duży odsetek. Krew jest potrzebna nie tylko ofiarom wypadków, tak naprawdę mało jest dziedzin medycyny, w których transfuzja nie jest rutynowo stosowana - powiedziała wojewódzka konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej lek. Monika Grzegorek z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.

Zbiórka jest prowadzona w ramach akcji "spoKREWnieni służbą" w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby w ten sposób oddać hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Akcję patronatem honorowym objął minister spraw wewnętrznych i administracji. Do tej pory w ramach akcji udało się zebrać 2063 litry krwi.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH