RR/Rynek Zdrowia | 30-04-2013 09:19

Warszawa: akcja oddawania krwi i pierwsza pomoc przedmedyczna na festynie wojskowym

W czwartek (2 maja) z okazji Dnia Flagi RP na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie od godz. 10 do 17 odbędzie się festyn profilaktyczny "Bezpieczna jazda z biało-czerwoną", organizowany przez Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej i Dowództwo Garnizonu.

Ratownicy z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi będą prezentować sprzęt, a także opowiadać o czynnościach ratujących życie i procedurach z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto ratownicy w mundurach zaprezentują działanie mobilnego fantomu iSTAN, najbardziej zaawansowanego i wszechstronnego symulatora pacjenta, używanego w celach szkoleniowych w polskiej armii. Ze względu na jego unikatowe funkcje (m.in. anatomiczny zakres ruchów ciała, unoszenie klatki piersiowej, oddech, puls, odgłos bicia serca, wygląd źrenic, itp.) można na nim testować reakcje na podejmowane działania medyczne.

Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia przygotował pokaz polowej sali opatrunkowej. Jej kontenerowo-namiotowa konstrukcja pozwala na pracę w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Wyposażona w nowoczesną aparaturę i sprzęt medyczny sala wystawiona zostanie przez Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych z Warszawy.

- Przez cały dzień personel medyczny mobilnej stacji do poboru krwi z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie prowadził akcję zbiórki krwi dla wszystkich chętnych dawców - poinformowała nas o kolejnym punkcie wojskowego festynu profilaktycznego ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

W programie przewidziano także pokaz ratownictwa drogowego z praktycznym elementem rozcinania pojazdu, prezentację sprzętu specjalistycznego służącego do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, naukę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zachowania się podczas zdarzenia drogowego.