Warszawa: 26 maja rajd rowerowy na rzecz osób z autyzmem

26 maja w stolicy odbędzie się szósty Społeczny Rajd Rowerowy na Rzecz Osób z Autyzmem - Masa na Autyzm. Za każdy kilometr przejechany przez jednego uczestnika rajdu Fundacja Synapsis otrzyma od sponsorów pieniądze m.in. na rozwój diagnostyki i terapię osób z autyzmem.

Już po raz szósty rowerzyści przejadą po centrum Warszawy, aby zamanifestować solidarność z osobami z autyzmem. Celem rajdu - organizowanego przez Fundację Synapsis oraz zespół Warszawskiej Masy Krytycznej - jest zwiększanie wiedzy na temat autyzmu, integracja społeczna osób z autyzmem oraz zbiórka pieniędzy na rzecz tej grupy niepełnosprawnych.

Zebrane w tym roku fundusze sfinansują rozwój wczesnej diagnostyki oraz intensywną terapię osób z autyzmem, prowadzoną w placówkach Fundacji Synapsis. Udział w rajdzie jest bezpłatny, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Rajdowi towarzyszył będzie festyn rodzinny, który rozpocznie się o godz. 11 na Polach Mokotowskich. Start zaplanowano na godz. 14, rowerzyści przejadą m.in. ulicami Rostafińskich, Boboli, Rakowiecką, Al. Niepodległości, Puławską, Al. Szucha, Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Al. Jerozolimskimi, Chałubińskiego, Batorego. Impreza zakończy się około godz. 16.30.

W pięciu dotychczasowych edycjach Masy na Autyzm udział wzięło blisko 6 tys. osób, zebrane pieniądze - ponad 450 tys. zł - przeznaczone zostały na pomoc osobom z autyzmem, m.in. na dofinansowanie budowy Pracowni Rzeczy Różnych Synapsis zatrudniającej osoby z autyzmem.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Osoby z autyzmem w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. W Polsce wykrywany jest u jednego dziecka na 300; w Wlk. Brytanii i USA u jednego na 100.

Fundacja Synapsis od 1989 roku pomaga dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom. Obejmuje specjalistyczną opieką również osoby z zespołem Aspergera i innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Fundacja prowadzi ośrodek diagnozy, terapię i rehabilitację, przedszkole terapeutyczne dla dzieci z autyzmem, przedsiębiorstwo społeczne, w którym zatrudnione są dorosłe osoby z autyzmem oraz ośrodek informacyjno-prawny.

Warszawska Masa Krytyczna to przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, odbywający się w ostatni piątek każdego miesiąca, bez względu na pogodę i porę roku; rozpoczyna się zawsze o godz. 18 na Placu Zamkowym w Warszawie. Jest to impreza organizowana przez wolontariuszy chcących aby stolica była przyjazna dla rowerzystów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH