Warszawa: 25 maja wyruszy rowerowy Rajd na Autyzm

Z warszawskich Pól Mokotowskich wystartuje w sobotę (25 maja) 7. Rajd na Autyzm organizowany przez Fundację Synapsis. Początek o godz. 14.00. Udział jest bezpłatny.

Każdy kilometr przejechany rowerem przez zarejestrowanego uczestnika to 7 zł na terapię indywidualną podopiecznych fundacji. 12-kilometrowa trasa wiedzie przez centrum stolicy.

- Do tej pory na stronie internetowej www.rajdnaautyzm.pl zarejestrowało się kilkaset osób. Rejestracja trwa do wyczerpania miejsc, a mamy ich tysiąc. Jeżeli w dniu rajdu okaże się, że ktoś z uczestników nie dojechał, będzie można zarejestrować się na jego miejsce. W ubiegłym roku w rajdzie wzięło udział 998 osób - poinformował PAP kierownik działu promocji Fundacji Synapsis Łukasz Kościuczuk.

W tym roku zgłaszający się na imprezę odpowiadają na pytanie o związek z autyzmem. Z dotychczasowych odpowiedzi wynika, że rejestrują się głównie osoby, które nie znają nikogo dotkniętego autyzmem, ale chcą pomóc. W dalszej kolejności są znajomi i rodzina chorych.

Przejazd poprzedzi integracyjny piknik na Polu Mokotowskim (w pobliżu wjazdu na parking od ul. Batorego), który rozpocznie się o godz. 11. Podczas pikniku będzie można m.in. naprawić usterki w rowerze, obejrzeć pokaz ratownictwa, poznać zasady gry w rugby, wziąć udział w konkursach. Organizatorzy - jak co roku - przygotowują wiele atrakcji dla najmłodszych.

25 maja osobom z autyzmem będą mogli pomóc nie tylko uczestnicy rajdu. Wzdłuż trasy rajdu kwestować będą wolontariusze. Inną formą wsparcia będzie zbiórka używanych telefonów komórkowych. Specjalnie oznaczone koperty do wysyłki telefonów będą rozdawane na stoisku Fundacji Synapsis. Środki na terapię osób z autyzmem można przekazywać także poprzez stronę www.rajdnaautyzm.pl/wplac

W sześciu dotychczasowych edycjach Społecznego Rajdu Rowerowego na Rzecz Osób z Autyzmem wzięło udział blisko 7 tys. osób. Zgromadzone środki w wysokości ponad 560 tys. zł przeznaczono na pomoc osobom z autyzmem, m.in. na rozwój wczesnej diagnostyki i terapii.

W Europie żyje dziś 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie to dotyka jedną osobę na 150. Według amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Desease Control and Prevention) autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na 88. W Polsce mówi się o jednym przypadku na 300 osób.

Bardzo ważne jest, żeby wykryć autyzm jak najwcześniej, gdy są jeszcze większe możliwości stymulowania rozwoju dziecka. Większa jest wtedy szansa, że w wieku dorosłym będzie ono samodzielne. Nie jest to jednak takie łatwe, gdyż dziecko autystyczne przez pierwsze 18. miesięcy życia może sprawiać wrażenie, że rozwija się zwyczajnie. Dopiero potem gwałtownie następuje regres. Dlatego choroba najczęściej wykrywana jest około 2. roku życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH