Warmińsko-mazurskie: lekarze z Rosji obserwują pracę specjalistycznych szpitali

Młodzi lekarze z Obwodu Kaliningradzkiego poznają pracę czterech największych szpitali specjalistycznych w województwie warmińsko-mazurskim.

Na zaproszenie warmińsko-mazurskiego samorządu lekarskiego do Olsztyna przyjechała grupa kilkunastu młodych lekarzy. Szczególnie interesuje ich wyposażenie oddziałów, formy zatrudnienia polskich lekarzy oraz sposoby finansowania ochrony zdrowia. 

W środę (27 lipca) są gośćmi Polikliniki i Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie oraz Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce pod Olsztynkiem. 

We wtorek (26 lipca) Rosjanie podpatrywali pracę na oddziałach Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. 

Dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Krystyna Piskorz-Ogórek powiedziała, że Rosjanie interesowali się sposobami i metodami diagnostycznymi, oglądali nowoczesny sprzęt służący do diagnostyki. Chcieli także poznać system sprawowania opieki nad dzieckiem od chwili jego przyjęcia w izbie przyjęć.

Pytali także o sposoby archiwizowania dokumentacji medycznej. Byli ciekawi, ile zarabiają lekarze w Polsce i jakie są formy ich zatrudniania. Niektórzy z nich byli zainteresowani podjęciem pracy w Polsce, pytali jakie są możliwości zatrudniania w szpitalach. 

Jak powiedział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, zarówno Rosjanie z Obwodu Kalinigradzkiego, jak i samorząd warmińsko-mazurski są otwarci na współpracę.

- Rosyjscy lekarze chcą obejrzeć nie tylko nasze szpitale i sprzęt, ale także rozwiązania administracyjne oraz struktury samorządu zawodowego, który sprawnie funkcjonuje u nas od wielu lat - podkreślił. 

Dodał, że placówki ochrony zdrowia podlegające samorządowi wojewódzkiemu rozwijają się głównie z pomocą funduszy unijnych, natomiast szpitale w Obwodzie Kaliningradzkim mają silne wsparcie z budżetu centralnego, dzięki czemu opieka zdrowotna po obu stronach granicy dynamicznie się rozwija. 

Placówki medyczne z Warmii i Mazur będą miały okazję zaprezentować się w Obwodzie Kalinigradzkim 8 września, kiedy w Kalinigradzie rozpoczną się XII Międzynarodowe Targi Medycyny i Kosmetologii. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH