W kampusie Politechniki Gdańskiej rusza 21 kwietnia trzydniowa Wampiriada 2009. Już po raz dziesiąty studenci i pracownicy PG będą mogli oddać krew.

Dotychczas oddali aż 1300 litrów, pomagając w ten sposób blisko tysiącowi pacjentów.

- Krew jest potrzebna nie tylko ofiarom wypadków, ale także innym chorym. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie. Podczas "Wampiriady" studenci i pracownicy PG oraz krwiodawcy z całego Trójmiasta mogą honorowo oddać krew. Wystarczy odwiedzić Politechnikę Gdańską - zachęca Karol Kisłowski z Klubu Honorowych Dawców Krwi "Młodzi" przy Politechnice Gdańskiej, który sam oddaje krew od 6 lat.

Dawcą może zostać osoba licząca nie mniej niż 18 i nie więcej niż 65 lat. Waga: co najmniej 50 kilogramów. Ważne, by oddający krew w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie tatuował ciała, nie przekłuwał uszu i innych części ciała, ani nie przechodził badań diagnostycznych i zabiegów endoskopowych: gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii. Musi też minąć co najmniej pół roku od leczenia krwią lub jej składnikami.

- Dorosły człowiek ma około pięciu, sześciu litrów krwi. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi, mężczyźni nie częściej niż co osiem tygodni, a kobiety nie częściej niż co dwanaście tygodni - mówi Karol Kisłowski.

Każdy krwiodawca otrzyma zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii (8 czekolad) i zwrot kosztów przejazdu do miejsca donacji.

"Wampiriada" organizowana jest nieprzerwanie od 2003 roku, odbywa się dwa razy w roku. Pieczę nad specjalistyczną stroną przedsięwzięcia sprawuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Honorowy patronat nad imprezą objął prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH