WOŚP zebrała ponad 53 mln zł; dla seniorów i dla dzieci

- W tegorocznym Finale WOŚP zebrała ponad 53 mln zł - poinformował w niedzielę (8 marca) szef fundacji Jurek Owsiak. Oznacza to, że padł kolejny rekord, choć jak podkreślał Owsiak, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy nie chodzi o rekordy, ale o to, by pomagać.

W tym roku WOŚP po raz trzeci zbierała pieniądze na zapewnienie godnej opieki najstarszym pacjentom oraz na diagnozowanie najmłodszych. Po raz kolejny wspierać będzie onkologię i kardiochirurgię dziecięcą oraz - po raz pierwszy - dwie nowe dla fundacji dziedziny: reumatologię i pulmonologię.

Podsumowanie 23 Finału zorganizowano w Ornecie (woj. warmińsko-mazurskie). Jak wyjaśnił PAP rzecznik prasowy WOŚP Krzysztof Dobies, w tej miejscowości już od kilkunastu lat wzorowo działa sztab organizujący finałowe zbiórki.

Owsiak kilkakrotnie podkreślił, że WOŚP nie chodzi o rekordy. - Jak nie będzie rekordu, to mamy przestać grać? - pytał retorycznie. Jednak w tym roku rekord ponownie został pobity - całkowity wynik zbiórki to 53 mln 109 tys. 702 zł i 83 gr.

Szef WOŚP przypomniał, że zebrane pieniądze zawsze wracają do Polaków - czy to w postaci sprzętu, który fundacja kupuje dla szpitali, czy w postaci programów medycznych, które prowadzi.

Jerzy Owsiak przypomniał, że w tym roku już po raz trzeci WOŚP grała dla seniorów i uznał to za bardzo udane przedsięwzięcie - fundacja wymieniła sprzęt na wszystkich oddziałach geriatrycznych w Polsce i deklaruje, ze będzie wyposażać kolejne, jeśli będą powstawać.

- Stamtąd wyjechał złom. W tej nowej Polsce zapomnieliśmy o tych oddziałach i o tych ludziach - powiedział Owsiak. Wyraził zadowolenie, że coraz częściej zaczyna się o tym mówić, również w głównym nurcie politycznym. Dodał, że w najbliższym czasie dzięki współpracy z Fundacją WOŚP w stolicy przybędzie kolejnych 37 łóżek geriatrycznych.

Zapowiedział, że fundacja chce teraz zająć się zakładami opiekuńczo-leczniczymi (zol-ami), w których przebywają ludzie starsi. - Przygotowujemy się do tego, rozeznajmy ich potrzeby - przyznał Owsiak.

Poinformował, że nie wszystkie pieniądze zostaną przeznaczone na ten cel; dzięki zebranym w czasie finału środkom WOŚP będzie mogła "pochylić się nad całą pediatrą". Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu potrzebnego przede wszystkim do diagnostyki, w tym ultrasonografy, kardiomonitory, aparaty RTG i sprzęt do genetycznej diagnostyki nowotworów. - Diagnostyka się opłaca, im szybciej zrobimy diagnostykę, tym lepiej - podkreślił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH