WOŚP tym razem będzie zbierać pieniądze dla dziecięcej medycyny ratunkowej

Podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaplanowanego na 12 stycznia 2014 r., zbierane będą środki na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i na rzecz godnej opieki medycznej seniorów. Hasło finału to "Na ratunek" - zapowiedział Jurek Owsiak.

Pieniądze z tegorocznego Finału, podczas którego zebrano ponad 50,6 mln zł, WOŚP przeznaczyła, jak co roku, na sprzęt medyczny dla dzieci oraz, po raz pierwszy, dla seniorów.

W środę (16 października) podczas konferencji prasowej ustanowiono światowy rekord w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej - w przedsięwzięciu uczestniczyło w sumie ok. 80 tys. osób. Była to inicjatywa skierowana do uczestników Programu Edukacyjnego prowadzonego przez WOŚP "Ratujemy i Uczymy Ratować" w całej Polsce; w ustanawianiu rekordu wzięło udział 1266 instytucji z całego kraju, głównie szkoły, które biorą udział w programie.

Szef WOŚP Jurek Owsiak przypomniał, że fundacja stara się, by nauka udzielania pierwszej pomocy była obowiązkowym przedmiotem szkolnym.

Z udzielaniem pierwszej pomocy i medycyną ratunkową związany jest temat najbliższego Finału WOŚP - "Na ratunek". Jak zapowiedział Owsiak, fundacja zbierać będzie środki na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej, np. wielonarządowe tomografy komputerowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG i RTG.

Jak poinformował Owsiak, w Polsce jest 12 oddziałów, które należy doposażyć w tego rodzaju sprzęt. Podkreślił, że fundacji zależy, by w całym kraju były takie same standardy, żeby każde dziecko, które potrzebuje nagłej pomocy, miało równe szanse, niezależnie od tego, w jakim regionie Polski mieszka.

Owsiak przypomniał również, że w marcu WOŚP zaangażowała się w prace nad opracowaniem wytycznych dla dyspozytorów pogotowia ratunkowego. Szef WOŚP poinformował, że we współpracy z resortem zdrowia przygotowano już algorytm, który pomoże dyspozytorom w ocenie stanu zdrowia pacjenta.

Zapowiedział, że 8 stycznia WOŚP zorganizuje konferencję szkoleniową, na którą zaprosi dyspozytorów z całej Polski; na wszystkie stanowiska dyspozytorskie zostaną nieodpłatnie przekazane materiały - książki oraz oprogramowanie - zawierające algorytmy zgodne z nowym rozporządzeniem w sprawie ramowych procedur przyjmowania wezwań przez dyspozytora medycznego i dysponowania zespołami ratownictwa medycznego.

W czasie 22. Finału WOŚP ponownie zbierać będzie pieniądze na sprzęt medyczny dla osób starszych.

- Jeśli w jakimś mieście powstanie kolejny oddział geriatryczny, fundacja go wyposaży - zadeklarował Owsiak. W jego ocenie sytuacja polskiej geriatrii jest tragiczna. Nie dość, że oddziałów jest za mało, to trafia na nie najgorszy sprzęt. - W całym kraju nie było oddziału, który miałby swoje USG czy kardiomonitor - mówił Owsiak.

Poinformował, że WOŚP wyposażyła w sprzęt wszystkie oddziały geriatryczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, doprowadziła też do utworzenia dwóch kolejnych - w woj. mazowieckim, gdzie dotychczas nie było żadnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH