WOŚP gra również w Brukseli i Wilnie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w niedzielę (13 stycznia) również w Brukseli, gdzie w tym roku w przygotowanie charytatywnej imprezy zaangażowało się ponad 100 wolontariuszy. Gwiazdą koncertu w stolicy Belgii będzie zespół Elektryczne Gitary.

WOŚP w Brukseli zorganizowano po raz trzeci. Wolontariusze kwestowali w okolicach polskich kościołów i polskich sklepów, a także w centralnych miejscach miasta. Na aukcji zostanie zlicytowanych kilkanaście fantów, w tym koszulka kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca.

Brukselski Place Marie Janson, gdzie odbędzie się wieczorny koncert, już w ciągu dnia przyciągnął dziesiątki Polaków. Na miejscu były atrakcje rodzinne: wycinanki i kolorowanki dla dzieci, polska grochówka i grzane wino.

Oprócz Elektrycznych Gitar na scenie w Brukseli wystąpią Monika Jarosińska, zespół Bartnicy oraz JoBee Project. Punktem kulminacyjnym programu będzie symboliczne "światełko do nieba", czyli pokaz laserowy.

Lider Elektrycznych Gitar Kuba Sienkiewicz powiedział dziennikarzom, że choć na WOŚP grał już kilkanaście razy, to zawsze do występu podchodzi z nowym zapałem. - Z czasem wzrasta nawet poczucie obowiązku. Nie ma mowy, by ktoś odpuścił sobie to wydarzenie - powiedział.

Sienkiewicz, który z zawodu jest lekarzem, dodał, że cel tegorocznego finału WOŚP jest mu szczególnie bliski. Po raz pierwszy zebrane datki zostaną w połowie przeznaczone na ratowanie życia dzieci, a w połowie na opiekę medyczną dla osób starszych.

- W 2050 roku będzie kilkanaście razy więcej 80-latków, niż obecnie, a problemy związane z opieką medyczną nad starszymi osobami będą coraz bardziej wpływać na sytuację w służbie zdrowia w Polsce. Cieszę się, że to zjawisko dostrzeżono - powiedział Sienkiewicz.

O ile WOŚP w Brukseli zorganizowano po raz trzeci, o tyle w Wilnie i na Wileńszczyźnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz pierwszy. Akcja miała tu przede wszystkim wymiar edukacyjny, promując m.in. idę wolontariatu.

- Zebraliśmy około dwóch tysięcy litów (ok. 2 tys. złotych), ale gdyby w naszej puszce znalazł się tylko jeden, symboliczny lit, też uznalibyśmy to za sukces, gdyż po raz pierwszy, my - Polacy na Litwie, połączyliśmy się we wspólnej akcji z rodakami na całym świecie - powiedziała PAP jedna z organizatorek akcji Julita Kraińska i zapewniła, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na Litwie też w przyszłym roku.

Inicjatorami zorganizowania wśród litewskich Polaków akcji charytatywnej WOŚP byli nauczyciele polonijnej szkoły w Wilnie - Szkolny Punkt Przedmiotów Ojczystych, grupa obywateli Polski, którzy mieszkają na Litwie i polska rozgłośnia w Wilnie Radio Znad Wilii.

Pieniądze w niedzielę były zbierane w siedzibie Radia Znad Wilii, w Domu Polskim w Winie, a także w miejscowościach Soleczniki i Jaszuny. Nauczyciele szkoły polonijnej przeprowadzili w szkołach polskich lekcje na temat "Przekonaj się, że warto pomagać bezinteresownie", poświęcone idei wolontariatu, niesienia pomocy innym.

- Angażując się w akcję Jurka Owsiaka chcieliśmy przede wszystkim przybliżyć młodzieży i uczniom potrzebę uczestniczenia w akcjach dobroczynnych - powiedziała Kraińska. Zaznaczyła, że "mówienie o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy jest też popularyzacją współczesnej Polski, gdyż działania Owsiaka stały się stałym elementem współczesnej kultury Polski".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH