WOŚP chce wprowadzenia nauki pierwszej pomocy do szkół Fundacja WOŚP przekazała szkołom bezpłatnie ponad 65 tys. fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Fot. archiwum RZ

Osiem szkół podstawowych z całej Polski bierze udział w finale V edycji konkursu "Ratujemy i Uczmy Ratować" organizowanego przez Fundację WOŚP. Uczymy was tego, byście nie tracili zimnej krwi, kiedy coś się dzieje - mówił do uczestników konkursu szef fundacji Jerzy Owsiak.

- To wy jesteście tymi pierwszymi, którzy potrafią super zareagować, tj. zatelefonować o pomoc, udzielić bezpośrednio pomocy, założyć rękawiczki, użyć maski, zacząć resuscytację krążeniowo-oddechową i tego was uczymy - mówił Owsiak do młodych ratowników, którzy przyjechali na zorganizowany w środę (1 czerwca), w Dniu Dziecka, finał konkursu.

Podkreślił, że Program "Ratujemy i Uczmy Ratować" (RUR) uczy tego, by młodzi ludzie nie tracili zimnej krwi, kiedy coś się dzieje. - Bardzo często robicie to rewelacyjnie - dodał.

Jak poinformował Owsiak, do tej pory Programem RUR objętych zostało ponad 27 tys. nauczycieli z ponad 12 tys. szkół. Stanowi to 91 proc. wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad 2,5 mln dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy.

Owsiak podkreślił, że szkoły przystąpiły do programu dobrowolnie, a Fundacja WOŚP przekazała im bezpłatnie ponad 65 tys. fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Oprócz tego WOŚP zrealizowała szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi.

Program RUR prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 r.; uczy dzieci udzielania pierwszej pomocy. Polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Fundacja WOŚP chce wprowadzenia do szkół podstawowych powszechnej i obowiązkowej nauki pierwszej pomocy i zbiera podpisy pod petycją do MEN w tej sprawie. Można ją podpisać na stronie http://www.wosp.org.pl/uczymy_ratowac/petycja.

W tym roku w pierwszym etapie zmagań konkursowych Programu "Ratujemy i Uczmy Ratować" należało stworzyć tablicę edukacyjną podejmującą tematykę ratowania życia ludzkiego. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 16 szkół podstawowych.

Ich zadaniem było nagranie krótkiego filmu przedstawiającego naukę pierwszej pomocy. "Instruktorami" mieli być uczniowie klas 1-3, a kursantami - lokalna społeczność. Do zorganizowanego w Warszawie finału fundacja zaprosiła 8 szkół, które wezmą udział w grze miejskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH