Trzeba skupić się na podstawowej opiece zdrowotnej - uważa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która opublikowała we wtorek doroczny raport. Apeluje w nim o restrukturyzację finansowania i zarządzania globalną

Według WHO miliardy dolarów na zwalczanie specyficznych epidemii jak AIDS odwróciły uwagę od potrzeby zapewnienia ogólnej opieki matkom i dzieciom. Na 136 mln kobiet, które w tym roku urodzą dziecko, 58 mln będzie musiało obyć się bez medycznej pomocy podczas porodu. A różnice w długości życia w najbogatszych i najbiedniejszych krajach nadal przekraczają 40 lat - mówi raport.

Jego publikacja zbiega się z globalnym kryzysem finansowym, który może spowodować zamrożenie napływu pomocy i zaciskanie budżetów na ochronę zdrowia. Coraz bardziej wyspecjalizowana, stechnicyzowana medycyna w krajach bogatych marginalizuje również miliony pacjentów, odsłaniając - zdaniem dyrektor generalnej WHO Margaret Chan - porażki zarządzania opieką zdrowotną w oparciu o zasady "laissez faire"
- Zachęcamy w rezultacie kraje do powrotu do podstaw - powiedziała pani Chan, prezentując raport.

WHO ocenia, że skupienie się bardziej na zapobieganiu i promocji zdrowia - poprzez szczepienia i programy lepszego odżywiania - mogą zmniejszyć globalną zachorowalność o 70 procent. Wielkie sumy przeznaczane są na programy walki z AIDS, gruźlicą i innymi chorobami, które zbierają śmiertelne żniwo w krajach rozwijających się, tymczasem zwykła dobra opieka jest zdaniem WHO rzadkością.

"Nieproporcjonalne inwestowanie w ograniczoną liczbę programów walki z chorobami, których eliminowanie uznano za priorytetowe w krajach uzależnionych od pomocy z zewnątrz, odwróciło energię ministerstw zdrowia od ich podstawowej roli - głosi raport WHO.

Opieka medyczna w krajach bogatych również została w niebezpieczny sposób podzielona. Raport zwraca uwagę, że pracownicy ochrony zdrowia pierwszego kontaktu powinni lepiej oceniać ogólne potrzeby pacjentów, zamiast kierować ich do kosztownych specjalistów. Nastawiona na czerpanie zysków opieka medyczna zwiększa również korzystanie ze zbędnych badań i procedur, skłania do częstszej i dłuższej hospitalizacji, zwiększając koszty całościowe i wyklucza tych, którzy płacić nie mogą - stwierdza raport WHO.

Roczne wydatki rządów na opiekę zdrowotną różnią się na całym świecie. Państwa przeznaczają na nie od 20 do ponad 6 tysięcy dolarów na osobę.

Ponad 100 mln ludzi rocznie trafia poniżej poziomu ubóstwa z powodu poniesionych wydatków na swoje zdrowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH