Dzięki inicjatywie toruńskiego Harcerskiego Klubu Ratowniczego w komunikacji miejskiej i podmiejskiej pasażerowie edukowani są o podstawach reanimacji.
Harcerze wpadli na pomysł, by w autobusach rozmieścić ulotki pokazujące, jak należy zachować się w sytuacji, gdy ktoś musi być reanimowany, gdy każda chwila jest na wagę czyjegoś życia. Do idei bez trudu przekonali policję. Ta skontaktowała się z toruńskim MZK i firmą Veolia – prywatnym przewoźnikiem obsługującym połączenia podmiejskie. W efekcie od kilku dni w autobusach są instruktażowe ulotki autoryzowane przez Krajową Radę Resuscytacji.
– Do akcji włączyła się firma Świat Reklamy, która wydrukowała bezpłatnie 700 ulotek – informuje portal rynekzdrowia.pl Grzegorz Sagan, prezes Klubu i ratownik medyczny. – Mamy zapewnienie przewoźników, że akcja będzie bezterminowa. Jesteśmy gotowi dostarczyć nowe ulotki, gdy zajdzie tylko taka potrzeba.
To nie pierwsza akcja Harcerskiego Klubu Ratowniczego o takim edukacyjno-informacyjnym charakterze. Jego członkowie latem, wespół z policją, uczyli kierowców zasad pierwszej pomocy. Co szczególne: edukowanymi byli ci, których policja wykazała... przekroczenie dozwolonej szybkości. Zamiast mandatu za wykroczenie kierowcy na specjalnym fantomie uczyli się, jak można uratować życie ofierze wypadku.
Harcerski Klub Ratowniczy powstał w 2003 r. Obecnie ma 14 członków i tyluż kandydatów w wieku od 16 do 30 lat. By zostać członkiem Klubu trzeba ukończyć 40-godzinny kurs pierwszej pomocy. Kilku członków ma już państwowe uprawnienia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W Klubie są także ratownicy, członkowie WOPR, a także studenci pielęgniarstwa i ratownicta medycznego.
– Jesteśmy amatorami współpracującymi z Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym. W praktyce sprowadza się to do udziału w zabezpieczeniu medycznym imprez masowych organizowanych w Toruniu i okolicy – wyjaśnia prezes Grzegorz Sagan.
Dodajmy, że w 2007 r. ratownicy-harcerze zmierzyli się z zawodowcami w VI Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym. Zajęli wówczas 21. miejsce w gronie 43 startujących zawodowych ekip.

- 11:57 MZ publikuje projekt rozporządzenia ws. środków odurzających
- 11:53 NFZ informuje o utrudnieniach w wystawianiu i realizowaniu e-recept
- 11:37 ZUS: lekarze powinni odnowić upoważnienia dla asystentów medycznych do wystawiania zwolnień
- 11:21 E-recepta: w sobotę dzień otwarty w NFZ dla kadry medycznej
- 10:57 Anglia: ponad 5 tys. pacjentów zmarło w oczekiwaniu na szpitalne łóżko?
- 10:34 MZ o wystawianiu i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w okresie przejściowym
- 10:24 Nie będzie jednak rewolucji w zwolnieniach lekarskich?
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 3 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 4 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 5 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 6 Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
- 7 MZ: prof. Piotr Czauderna rezygnuje ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych