Dzięki inicjatywie toruńskiego Harcerskiego Klubu Ratowniczego w komunikacji miejskiej i podmiejskiej pasażerowie edukowani są o podstawach reanimacji.

Harcerze wpadli na pomysł, by w autobusach rozmieścić ulotki pokazujące, jak należy zachować się w sytuacji, gdy ktoś musi być reanimowany, gdy każda chwila jest na wagę czyjegoś życia. Do idei bez trudu przekonali policję. Ta skontaktowała się z toruńskim MZK i firmą Veolia – prywatnym przewoźnikiem obsługującym połączenia podmiejskie. W efekcie od kilku dni w autobusach są instruktażowe ulotki autoryzowane przez Krajową Radę Resuscytacji.

– Do akcji włączyła się firma Świat Reklamy, która wydrukowała bezpłatnie 700 ulotek – informuje portal rynekzdrowia.pl Grzegorz Sagan, prezes Klubu i ratownik medyczny. –  Mamy zapewnienie  przewoźników, że akcja będzie bezterminowa. Jesteśmy gotowi dostarczyć nowe ulotki, gdy zajdzie tylko taka potrzeba.

To nie pierwsza akcja Harcerskiego Klubu Ratowniczego o takim edukacyjno-informacyjnym charakterze. Jego członkowie latem, wespół z policją, uczyli kierowców zasad pierwszej pomocy. Co szczególne: edukowanymi byli ci, których policja wykazała... przekroczenie dozwolonej szybkości. Zamiast mandatu za wykroczenie kierowcy na specjalnym fantomie uczyli się, jak można uratować życie ofierze wypadku.

Harcerski Klub Ratowniczy powstał w 2003 r. Obecnie ma 14 członków i tyluż kandydatów w wieku od 16 do 30 lat. By zostać członkiem Klubu trzeba ukończyć 40-godzinny kurs pierwszej pomocy. Kilku członków ma już państwowe uprawnienia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W Klubie są także ratownicy, członkowie WOPR, a także studenci pielęgniarstwa i ratownicta medycznego.

– Jesteśmy amatorami współpracującymi z Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym. W praktyce sprowadza się to do udziału w zabezpieczeniu medycznym imprez masowych organizowanych w Toruniu i okolicy – wyjaśnia prezes Grzegorz Sagan.

Dodajmy, że w 2007 r. ratownicy-harcerze zmierzyli się z zawodowcami w VI Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym. Zajęli wówczas 21. miejsce w gronie 43 startujących zawodowych ekip.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH